Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Žurnalistika mezi věcností a beletrizací
Název práce v češtině: Žurnalistika mezi věcností a beletrizací
Název v anglickém jazyce: Journalism in between pragmatism and fictionalization
Klíčová slova: Žurnalistika – media - tisk - publicistika - beletrizace – zpravodajství – metafora – titulek
Klíčová slova anglicky: Journalism – media – press – publicism – fictionalization – news – metaphor – headlines.
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.10.2010
Datum zadání: 22.10.2010
Datum a čas obhajoby: 21.06.2011 00:00
Místo konání obhajoby: FSV Praha 1.
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2011
Oponenti: prof. PhDr. Jiří Kraus, DrSc.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Pape, S.; Featherstone, S. Newspaper journalism: A practical introduction. 1.vyd. Londýn: Sage Publications Ltd. 2005. 232 s. ISBN 0761943293.
Praktická kniha slouží jako příručka pro začínající novináře. Vysvětluje základní pojmy. Nabízí rady, jak psát články i čeho se vyvarovat. Poskytuje čtenáři informace z oblasti tištěných médií.

Gomis, L.; Giner, S. Teoria de los generos periodisticos / Theory in the Journalism Genre. 1.vyd. Madrid: PUJOL & AMADO. 2008. 218 s. ISBN 8497887018
Publikace španělských autorů podrobně definuje žurnalistické žánry. Slouží jako užitečný zdroj faktů pro studenty, novináře i laiky. Nesoustřeďuje se pouze na španělská média, zaměřuje se na média obecně.

Dictionnaire des média. Francis Balle. 1. vyd. Paris: Larousse, 1998. 443 s. ISBN 2037203276.
Mediální slovník se orientuje na vývoj médií od Gutenberga po McLuhana, od tištěných periodik po internet. Na příkladu reálných článků charakterizuje základní žurnalistické postupy a definuje žánry.

Mouriquand, J. L'Ecriture journalistique. 3. vyd. Paris: PUF, 1997. 127 s. ISBN 2130548679.
Obsahem publikace je návod, jak dle autora správně psát články pro denní tisk, časopisy, jak pracovat s rozhlasovým a televizním vysíláním. Mouriquand, sám televizní producent, se věnuje otázce, proč jsou současná média kritizována, nebo jakou mají moc.

Osvaldová, B. a kol. Encyklopedie praktické žurnalistiky. 1.vyd. Praha: LIBRI, 1999. 256 s.ISBN 80-85983-76-1.
Příručka vysvětluje přibližně 600 pojmů žurnalistické terminologie. Zahrnuje hesla z oblasti tisku, rozhlasu, televize, knižního trhu, žurnalistické fotografie, polygrafie a elektronických médií.

Wellek, R.; Warren, A. Teorie literatury. 1.vyd. Olomouc: Votobia. 1996. 555 s. ISBN: 80-7198-150-8
Publikace se mimo jiné zabývá podstatou, funkcí, formou a obsahy literatury. Méně se věnuje prostředí, které ovlivňuje vznik literatury.

TRAMPOTA, Tomáš. Zpravodajství. 1. vyd. Praha : Portál, 2006, ISBN 80-7367-096-8.
Publikace seznamuje s klasickými koncepty mediálních studií, mezi které patří mimo jiné zpravodajské hodnoty, gatekeeping nebo agenda setting. Dále vysvětluje čtenáři aktuální stav českého mediálního zpravodajství.

MISTRÍK, Jozef. Žánre vecnej literatúry. 1.vyd. Bratislava : SPN. 1975. 212 s .
Odborná publikace uvádí do problematiky žánrů věcné literatury. Vysvětluje podstatu a principy publicistického, řečnického či administrativního stylu. Kniha je užitečným a především stále aktuálním zdrojem informací nejen pro žurnalisty.

Culler, J. Krátký úvod do literární teorie. 1.vyd. Brno: Host, 2002. 168 s. ISBN: 80-7294-070-8.
Kniha srozumitelně seznamuje čtenáře se základy literární teorie a vysvětluje zásadní pojmy. Autor ve svém výkladu přesahuje i do oborů, které jsou literární teorii blízké. Mezi takové obory se řadí mimo jiné filozofie jazyka, hermeneutika, sémiotika, psychoanalýza či kulturní studia.

Kadnár, Emil: Novinárska publicistika. 1.vyd. II. Beletristické novinárske žánre. Bratislava: SPN, 1983.
Publikace se věnuje zpravodajství a publicistice, popisuje jejich specifika. Definuje funkci, podstatu a předmět beletristických novinářských žánrů.

Kadnár, Emil: Novinárska publicistika. 1.vyd. III. Beletristické novinárske žánre. Bratislava: SPN, 1988.
Kniha navazuje na předchozí díl, rozšiřuje některé teorie. Nejde o praktickou příručku, ale spíše o užitečný zdroj detailních informací o novinářských beletristických žánrech.
Předběžná náplň práce

Cílem této práce je stanovit a potvrdit hypotézu o pronikání beletrizujících prvků do zpravodajství. Po jejím potvrzení (podaří-li se ji potvrdit) detailně popíši, o jaké prvky se jedná. Ty dále demonstruji na konkréních příkladech ve zvoleném periodiku.
Stanovenou hypotézu se pokusím potvrdit na základě podrobné analýzy zpravodajství vybraného deníku. Volím Mladou frontu DNES a její spřízněný internetový portál idnes.cz. Po pravidelném studiu zmíněného periodika popíši výskyt beletrizačních prvků ve zpravodajství Mf DNES, resp. idnes.cz. Zmíněné prvky, tedy slohové postupy a výrazové prostředky demonstruji na praktických příkladech. Před tím určím, které konkrétně to jsou. K definování takových prostředků využiji literárně teoretických pramenů. Zaměřím se na charakteristiku slohových postupů včetně jejich využitelnosti pro různé funkční styly.
Věřím, že má práce bude velmi přínosná, neboť v podstatě půjde o výpověď o aktuálním stavu zpravodajství v českých (tištěných) médiích.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract
The main goal of this thesis is to examine the sings of fictionalization in Czech daily press. We will apply out hypothesis that news in daily papers are permeated with signs of fiction.
In the theoretical part we will explain some of the most important media-related terms as „news“, „publicism“, „journalism“ etc plus we will devote one chapter to the definition of fiction. We will also explain the meaning of fictionalization and describe fields where it can take effect.
As our main source we are choosing Czech daily paper called „Mladá fronta DNES“ in the period from August 2009 till January 2010.
In the analytical part we will analyse the news and describe all the signs of fictionalization that we find (if we find some). We will focus on domestic, global and economical news.
After the analysis we will be able to ether confirm or disprove the hypothesis. All our findings will be detailed in the summary.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK