Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Farní procesí na základě farářských relací z let 1676 a 1700 (vikariát plzeňský, klatovský a horšovskotýnský)
Název práce v češtině: Farní procesí na základě farářských relací z let 1676 a 1700 (vikariát plzeňský, klatovský a horšovskotýnský)
Název v anglickém jazyce: Parish processions based on vicarial surveys from 1676 and 1700 (vicariates of Pilsen, Klatovy and Horšovský Týn)
Klíčová slova: procesí; poutě; Plzeňský kraj; plzeňský vikariát; klatovský vikariát; horšovotýnecký vikariát; farářské relace; rekatolizace
Klíčová slova anglicky: processions; pilgrimages; Pilsen region; Pilsen vicariate; Klatovy vicariate; Horšovský Týn vicariate; vicarial survey; recatholicization
Akademický rok vypsání: 2024/2025
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra církevních dějin a literární historie (26-KCD)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Miloš Sládek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 25.11.2024
Datum zadání: 25.11.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.11.2024
Zásady pro vypracování
1. Studium odborné literatury k tématu.
2. Studium pramenů k tématu (zejména fond APA v 1. oddělení NA v Praze)
3. Předběžná osnova práce.
4. Napsání první kapitoly práce, debata s vedoucím práce o vhodnosti zvolených metod výzkumu.
5. Napsání jednotlivých kapitol práce.
6. Dokončení práce, úvod, závěr, seznam pramenů a literatury.
7. Celková kontrola textu.
Stále při průběžných konzultacích s vedoucím práce.
Seznam odborné literatury
Aschenbrenner, Vít. Poutnická procesí směřující do Klatov – příspěvek k dějinám provozu západočeského barokního poutního centra v letech 1685-1785. In: Sborník prací z historie a dějin umění 4/2006, Klatovy.
Boháč, Zdeněk. Poutní místa v Čechách. Praha 1995.
Být poutníkem v dobách minulých a dnes. Sborník příspěvků z mezinárodní konference Poutní cesty na Šumavě. Hartmanice, 2010.
Kalista, Zdeněk. Česká barokní pouť: K religiozitě českého lidu v době barokní. Žďár nad Sázavou 2001.
Mikulec, Jiří. Od Chanovského k Vokounovi: poznámky k barokní zbožnosti na jihu Čech. In: Antonín Jan Václav Vokoun (1691-1757) a církevní správa jeho doby v Čechách. Sborník příspěvků z odborného semináře, konaného dne 11. září 2007 v Městské galerii ve Vodňanech. Vodňany, 2008.
Podlaha, Antonín. Dějiny arcidiecése pražské od konce století XVII. do počátku století XIX., díl I. Praha 1917.
Podlaha, Antonín. Posvátná místa království českého… Díl. II. Vikariáty: Berounský, Bystřický a Plzeňský. Praha 1908.
Royt, Jan. Bohuslav Balbín a barokní pouť. In: Bohuslav Balbín a kultura jeho doby v Čechách: sborník z konference Památníku národního písemnictví. Praha 1992.
Royt, Jan. Křesťanská pouť po barokních Čechách. In: Český lid: národopisný časopis, roč. 79, č. 4, Praha 1992.
Royt, Jan. Obraz a kult v Čechách 17. a 18. století, Praha 2011
Royt, Jan. Posvátná místa a milostné obrazy a sochy v západních Čechách a na Šumavě. In: Divotvůrkyně přeštická, 300 let obrazu a poutí. České Budějovice 2012.
Stuchlá, Pavla. Prachatický vikariát 1676–1750. Praha 2004
Zeman, Martin. Možnost využití farářských relací jako pramene pro historicko-demografická studia (Pokus o rekonstrukci početního stavu populace Prácheňského kraje v poslední čtvrtině 17. a na počátku 18. století). In: Historická demografie 25, Praha 2001.
Zuber, Rudolf. Osudy moravské církve v 18. století (II), Olomouc 2003.
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce bude zmapovat údaje k farním procesím na základě latinsky psaných odpovědí na otázku č. 26 ve farářských relacích z let 1676 a 1700. Obě řady relací jsou uloženy ve fondu APA I. v Národním archivu v Praze. Zkoumaným územím budou vikariáty plzeňský, klatovský a horšovskotýnský, tvořící většinu Plzeňského kraje. Zkoumána bude četnost jednotlivých procesí, jejich výskyt v průběhu liturgického roku i jejich vzdálenost či délka trvání. Součástí práce bude i zkoumání vlivu zázračných obrazů v jednotlivých farnostech, zasvěcení kostelů a možné porovnání s jinými oblastmi v Čechách. Práce bude zasazena do kontextu barokního poutnictví a rekatolizace.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this diploma thesis will be to map data on parish processions based on answers written in latin to question no. 26 in vicarial surveys from 1676 and 1700. Both series of the surveys are stored in the fund „APA I.“ in the National Archives in Prague. The investigated territory will be the vicariates of Pilsen, Klatovy and Horšovský Týn, which make up the majority of the Pilsen region. The frequency of individual processions, their occurrence during the liturgical year, and their distance or duration will be examined. Part of the work will also be an examination of the influence of miraculous images and statues in individual parishes, the consecration of churches and a possible comparison with other areas in Bohemia. The work will be placed in the context of baroque pilgrimage and recatholicization.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK