Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fertility and Labor Force Participation of women: The role of work-family reconciliation policies in the Czech Republic and selected EU states
Název práce v češtině: Plodnost a zaměstnanost žen: Role politik na podporu harmonizace práce a rodiny v Česku a ve vybraných státech EU
Název v anglickém jazyce: Fertility and Labor Force Participation of women: The role of work-family reconciliation policies in the Czech Republic and selected EU states
Klíčová slova: plodnost, zaměstnanost žen, politiky
Klíčová slova anglicky: fertility, labour force participation, policies
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra demografie a geodemografie (31-360)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D.
Řešitel: Elzat Nasyrova - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.01.2024
Datum zadání: 14.01.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.01.2024
Předběžná náplň práce
Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem se stala klíčovým tématem politických diskusí v EU. Nízká úroveň porodnosti v některých zemích a zároveň nutnost vyšší ekonomické aktivity žen pro další hospodářský růst EU přivedly otázku sladění práce a rodiny na politickou agendu EU.
Prvním cílem bude podívat se na politiky EU, pokud jde o podporu rodin na národní úrovni. Navzdory tomu, že země EU zažívají podobné trendy, pokud jde o populační vývoj, přetrvávají rozdíly v tom, jak političtí představitelé jednotlivých států reagují na probíhající demografické trendy. Na úrovni EU existuje snaha stimulovat všechny členy EU ke zlepšení podpory poskytované rodinám. Vzhledem k tomu, že v současné době je prioritou rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, probíhá zavádění politik, které umožňují větší flexibilitu a uplatňují rovný přístup k mužům a ženám. V každém členském státě EU se však toto úsilí projevilo s různou intenzitou na základě odlišného přístupu k rodinné politice. Jednou z výzkumných otázek bude zdokumentovat, jak současné trendy EU ovlivnily vývoj rodinných politik v jednotlivých zemích. Lze v tomto ohledu zaznamenat určitou tendenci ke sbližování modelů rodinné politiky? Vybranými zeměmi by mohly být Česká republika, Německo, Švédsko, Francie a Itálie.
Druhým cílem bude prozkoumat možný dopad nových politik pro sladění práce a rodiny na ekonomickou aktivitu žen a reprodukční chování. Hodnocení rodinných politik je vzhledem ke kulturní, sociální a ekonomické rozmanitosti členských států EU velmi složité. Nicméně některé pozitivní změny v zaměstnanosti žen i v ukazatelích plodnosti lze chápat jako známku zlepšení podmínek pro pracovní a soukromý život žen.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The work-life balance has become a key issue in political discussion in EU. The low level of fertility in some countries and at the same time the necessity of the higher economic activity of women for further economic growth of EU have brought the issue of reconciliation between work and family to the EU political agenda.
The first objective will be to look at the EU policies as regards the support for families at the national level. Despite the fact that EU countries have been experiencing similar trends as regards population development there are persistent differences in how the political representatives of each state react to ongoing demographic trends. At the EU level there has been an effort to stimulate all the EU members to improve their support provided to families. As work life balance is the current priority introduction of policies that facilitate greater flexibility and apply an equal approach to men and women has been under process. However, in each EU member state such effort has been reflected with a different intensity based on different approach to family policy. One of the research questions will be to document how the recent EU trends have influenced the national development of family policies. Can we register some tendency to convergence of family policy models in this respect? The selected countries could be Czech Republic, Germany, Sweden, France, and Italy.
The second objective will be to explore the possible impact of new work-family reconciliation policies on both the economic activity of women and reproductive behaviour. Assessment of family policies is very complicated due to the cultural, social, and economic diversity of EU member states. Nevertheless, some positive developments in female employment as well as in fertility indicators could be understood as indication of improvements in work-life conditions for women.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK