Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komplexní přístup při řešení závažných komplikací spojených s operacemi odchlípené sítnice (REDECO – Retina Detachement COmprehensively)
Název práce v češtině: Komplexní přístup při řešení závažných komplikací spojených s operacemi odchlípené sítnice (REDECO – Retina Detachement COmprehensively)
Název v anglickém jazyce: A Complex Approach to Solving Serious Complications Associated with Retinal Detachment Surgery (REDECO – Retina Detachement COmprehensively)
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra analytické chemie (31-230)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Vlastimil Vyskočil, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 27.11.2023
Datum zadání: 15.01.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.01.2024
Konzultanti: doc. Ing. Petr Klusoň, Dr., DSc.
Mgr. Natalie Jaklová
Předběžná náplň práce
V rámci diplomové práce bude studována problematika spojená s projektem REDECO. Ten je řešen v rámci spolupráce mezi Ústavem chemických procesů AV ČR a Oftalmologickou klinikou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (3. LF UK). Projekt se zabývá nežádoucím vznikem mikroemulzí v oku některých pacientů, u nichž byla provedena operace odchlípené sítnice. Chirurgický zákrok a následná léčba vyžadují náhradu sklivce tzv. inertní sítnicovou tamponádou, nejčastěji na bázi silikonových olejů o různých molekulových hmotnostech a viskozitách. Asi u 10 % pacientů dochází ke komplikacím v podobě tvorby mikroemulzí ve sklivcové náhradě. Jejich vznik je pravděpodobně vyvolán interakcí komorové vody v oku, která je se silikonovými oleji jen velmi omezeně mísitelná, případně přítomností dalších endogenních látek, například antigenních makromolekul. Tato komplikace pak způsobuje vážné vady zraku, až případně jeho úplnou ztrátu, a je již chirurgicky neodstranitelná. Hlavním cílem diplomové práce bude zjistit (ex situ), proč k této komplikaci u některých pacientů dochází. Nejprve bude nutné ověřit deklarovanou kvalitu používaných tamponád, tedy jejich fyzikálně chemické charakteristiky a čistotu. Bude sledováno statistické zastoupení délek polymerů silikonového oleje, obsah nečistot, budou stanoveny jejich reologické vlastnosti, stěžejní budou tokové a smykové vlastnosti atd. Všechna tato měření budou mít charakter a význam analytických metod. Dále bude experimentálně (ex situ) řešena problematika spojená s odstraněním mikroemulzí, pokud dojde k jejich vzniku, a zároveň budou navrženy strategie, které by měly tento nežádoucí jev omezit, nebo mu zcela zabránit. K tomu bude využit mikroreaktorový čip a fotochemický šterbinový mikroreaktor, jako aparáty do jisté míry umožňující simulaci podmínek panujících v lidském oku. Ty budou osazeny řadou čidel (teplotní, tlaková, toková, viskozitní atd.), analytickými a optickými elementy, měření budou v reálném čase monitorována kamerou. Experimentálně budou rovněž ověřeny disturbační tokové vlivy, které pravděpodobně mohou v lidském oku přispívat k vytváření již zmíněných nežádoucích mikroemulzních heterogenit. Součástí studia budou také návrh a ověření intervenčních strategií založených na využití některých deemulzifikátorů použitelných v oftalmologii. Práce bude mít převážně analytických charakter, s využitím řady fyzikálně chemických a analytických metod.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK