Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stanovení referenčních podmínek prostředí pro vybrané druhy vodních živočichů v EVL
Název práce v češtině: Stanovení referenčních podmínek prostředí pro vybrané druhy vodních živočichů v EVL
Název v anglickém jazyce: Environmental reference conditions for selected species of aquatic animals in SCI
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro životní prostředí (31-550)
Vedoucí / školitel: RNDr. Jolana Tátosová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.11.2023
Datum zadání: 09.11.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.01.2024
Konzultanti: Mgr. Pavel Rosendorf
Předběžná náplň práce
Rámcová směrnice o vodách (2000/60/ES) zavazuje členské státy EU dosáhnout dobrého kvalitativního a kvantitativního stavu vnitrozemských povrchových vod. Hodnocení aktuálního stavu vodních útvarů probíhá dle metodik schválených MŽP (1) - hodnotí se ukazatele fyzikálně-chemické a rovněž i biologické. Ekologický stav tekoucích vod je monitorován za použití tzv. biologických složek kvality (fytoplankton, fytobentos, makrofyta, makrozoobentos a ryby). Hodnocení stavu toků na základě makrozoobentosu je pak popsáno několika metrikami (2). Zásadní otázkou pak je definice dobrého ekologického stavu: tzn. mít referenční lokality, které splňují parametry dobého jak fyzikálně-chemického tak biologického stavu.
Směrnice zároveň ukládá povinnost zřídit Registr chráněných území s vazbou na vody a provádět sledování a hodnocení stavu těchto území. Pro některé typy území zařazené do Registru (např. území určená pro odběr vody pro lidskou spotřebu) jsou environmentální cíle vztažené k vodnímu prostředí stanoveny přímo v příslušných směrnicích. V případě území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů nejsou environmentální cíle pro vodní prostředí v žádné ze směrnic ani dalších právních dokumentech přímo definovány. Úkolem členských států je proto posoudit, jaký je na územích zařazených do Registru aktuální stav a případný vývoj vodního prostředí a zde žijících druhů a charakterizovat optimální podmínky jejich výskytu v přirozeném, nenarušením prostředí. Tato stanoviště tak mohou sloužit jako referenční lokality.
Diplomová práce bude probíhat ve spolupráci s VÚV TGM v Praze, který hodnocení stavu vodních útvarů na územích zařízených do Registru provádí. Práce bude zaměřena na tekoucí vody a stanovení podmínek výskytu organismů ze skupiny makrozoobentosu.

(1) https://www.mzp.cz/cz/metodiky_hodnoceni_stavu_vod
(2) (https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/prehled_akceptovanych_metodik_tekoucich_vod/$FILE/OOV-metodika_MZB_aktualizace-20191014.pdf
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK