Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Electrochemical sensing of veterinary drugs on amalgam screen-printed electrodes
Název práce v češtině: Elektrochemické sledování veterinárních léčiv na amalgámových sítotiskových elektrodách
Název v anglickém jazyce: Electrochemical sensing of veterinary drugs on amalgam screen-printed electrodes
Klíčová slova: amalgámová sítotisková elektroda, veterinární léčiva, voltametrické stanovení, analýza krmiv, monitorování životního prostředí
Klíčová slova anglicky: amalgam screen printed electrode, veterinary drugs, voltammetric determination, feed analysis, environmental monitoring.
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra analytické chemie (31-230)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Jiří Barek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.10.2023
Datum zadání: 03.10.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.10.2023
Konzultanti: prof. RNDr. Vlastimil Vyskočil, Ph.D.
Ing. Bohdan Josypčuk, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Advances in Electroanalytical Chemistry –zimní semestr 2023/2024 (MC230P62, Přírodovědecká fakulta, Katedra analytické chemie, doc. RNDr. Karolina Schwarzová, Ph.D., zkouška)
Chemické sensory a biosensory – letní semestr 2023/2024 (Chemical Sensors and Biosensors, MC230P16, Přírodovědecká fakulta, Katedra analytické chemie, RNDr. Hana Dejmková, Ph.D., zkouška)
Advances in Separation Science – letní semestr 2023/2024 (MC230P63, Přírodovědecká fakulta, Katedra analytické chemie, doc. RNDr. Tomáš Křížek, Ph.D., zkouška)
Chemometrie – letní semestr 2023/2024 (MC230P09, Přírodovědecká fakulta, Katedra analytické chemie, prof. RNDr. Jiří Zima, CSc, zkouška)
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem doktorského projektu je vývoj, optimalizace a použití amalgámových sítotiskových elektrod pro citlivé a selektivní stanovení veterinárních léčiv, včetně krmných aditiv, jako jsou kokcidiostatika a antibiotika, důležitých pro lidské zdraví, zdraví zvířat, životní prostředí a bezpečnost potravin, s využitím dávkového a průtokového režimu. Projekt rovněž přispěje k rozvoji technologie elektrochemických senzorů, což povede k vývoji účinnějších a nákladově efektivnějších senzorů pro detekci biologicky aktivních látek.
1. rok – optimalizovat podmínky pro stanovení nikarbazinu jako modelového kokcidiostatika, na klasické amalgámové elektrodě, zvolit optimální rozpouštědlo, sledovat stabilitu zásobního roztoku analytu pomocí spektrofotometrie, zkoumat vliv pH, rychlosti polarizace a doby akumulace na voltametrickou odezvu nikarbazinu, sestrojit kalibrační závislosti a validovat tuto metodu. Potvrdit praktickou použitelnost stanovení nikarbazinu na amalgámové elektrodě přímým stanovením analytu v modelovém vzorku vodovodní vody a povrchové vody. Provést pilotní experimenty mozností voltametrického stanovení dalších kokcidiostatik na amalgamových elektrodách.
2. rok – stanovení nikarbazinu a dalších modelových kokcidiostatik v reálných vzorcích (krmiva, odpadní vody). Porovnat charakteristiky stanovení nikarbazinu a dalších modelových kokcidiostatik na klasické amalgámové elektrodě a amalgámové sítotiskové elektrodě v dávkovém režimu.
3. rok – použít amalgámovou sítotiskovou elektrodu pro stanovení modelových kokcidiostatik v průtokových systémech s amperometrickou detekcí včetně průtokové injekční analýzy a voltametrické stanovení ve vsádkovém uspořádání)
4. rok – simultánní voltametrické stanovení vybraných kokcidiostatikv reálných vzorcích (biologické a environmentální matrice, krmiva, odpadní vody) za optimálních podmínek na amalgámové sítotiskové elektrodě. Testovat jiné typy amalgamových elektrod pro stanovení vybraných veterinárních léčiv.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK