Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv ústavních zvyklostí na moc prezidenta ve francouzském politickém systému
Název práce v češtině: Vliv ústavních zvyklostí na moc prezidenta ve francouzském politickém systému
Název v anglickém jazyce: Impact of constitutional conventions on presidential power in the French political system
Klíčová slova: ústavní zvyklosti; pátá republika; prezident;
Klíčová slova anglicky: constitutional conventions; Fifth republic; president
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Miloš Brunclík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 26.05.2022
Datum zadání: 26.05.2022
Datum a čas obhajoby: 11.09.2023 08:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - Nový Kampus, B318, 318, seminární místnost IMS
Datum odevzdání elektronické podoby:01.08.2023
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2023
Oponenti: doc. Michel Perottino, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Zdůvodnění výběru práce
Důvodem výběru práce je zejména mizivé zastoupení jejího tématu v české odborné literatuře. Výkonu pravomocí prezidenta francouzské literatury se věnují autoři ve svých publikacích málo, obdobně je to i v akademických pracích, kde je vše spojeno především se semiprezidencialismem, nikoli však s ústavními zvyklostmi. Tématu ústavních zvyklostí a jejich významu v kontextu moci francouzského prezidenta, se věnoval M. Giba. Jeho práce představuje v našem prostředí ojedinělé pojetí tohoto tématu a přináší stručné shrnutí francouzské literatury související s tímto tématem.
Účelem práce je přinést náhled do aktuální francouzské odborné literatury s tématem souvisejícím a docílit níže specifikovaných cílů a výzkumných otázek.
Předpokládaný cíl
Cílem bakalářské práce je s pomocí převážně novodobé francouzské odborné literatury přiblížit fungování ústavních zvyklostí ve francouzském politickém systému, a to zejména v souvislosti s mocí prezidenta republiky od vzniku páté republiky. Práce má odpovědět na otázku, zda ústavní zvyklosti legitimují vybočování prezidenta z pravomocí jemu přidělených ústavou.
Metodologie práce
Zpočátku se práce ve své konceptuální části zaměří na významnost ústavních zvyklostí v politické a právní teorii ve Francii. Dále se bude zaobírat analýzou jejich vzniku praxí zavedenou prvním prezidentem páté republiky a jejich následným vývojem v postupu historie. Stěžejní částí práce budou konkrétní zvyklosti a jejich komparace s pravomocemi prezidenta, které mu přiděluje litera ústavy. Práce se rovněž zaměří na odpovědnost prezidenta ve francouzském politickém systému a potenciální sankce za jednání v rozporu s ústavou.
Seznam odborné literatury
Seznam základní literatury
Knihy

Avril, Pierre, et Jean Gicquel. Lexique de droit constitutionnel. Presses Universitaires de France, 2016
Dvořáková, Vladimíra a kol. Základní modely demokratických systémů – Komparace politických systémů. Praha : Oeconomica, 2008.
François, Bastien. Le régime politique de la Ve République. La Découverte, 2011

Fournier, Antonin-Xavier, La dynamique du pouvoir sous la Ve République, Presses de L’Université du Québec, 2008
Perottino, Michel. Francouzský politický systém. Praha : Slon, 2005.
Raynaud, Philippe. L'esprit de la Ve République. L'histoire, le régime, le système. Perrin, 2017

Simonian-Gineste, Hélène, Droit constitutionnel de la Ve République, Ellipses, 2020
Odborné články
Avril, Pierre, Des conventions à la révision de la Constitution, Revue française de droit constitutionnel, vol. s2, no. 5, 2008, pp. 49-53.

Beaud, Olivier, Á la recherche de la légitimité de la Verépublique , Droits, vol. 44, no. 2, 2006, pp. 71-92.
Beaud, Oliver, Le droit constitutionnel par delà le texte constitutionnel et la jurisprudence constitutionnelle », Cahiers du Conseil constitutionnel, no 6, 1999, pp. 68 et s.
Camerlengo, Quirino. Entre le droit et la politique - l’actualité des conventions constitutionnelles, Revue française de droit constitutionnel, vol. 101, no. 1, 2015, pp. 3-25.

Chiroux, René, Chronique Politique - Le Président de La République, clé de Voûte, Des Institutions de La Ve République, La Revue Administrative, vol. 57, no. 341, 2004, pp. 452–56,
Giba, Marián, Nepísané ústavné právo. Právny obzor, 103, 2020, č. 5, s. 319 – 342
Meny, Yves, Les conventions de la Constitution, Pouvoirs, revue française d’études constitutionnelles et politiques, n°50, 50 - 1789-1989 Histoire constitutionnelle, p.789-198
PEROTTINO, M. Prezident republiky ve Francii. In: NOVÁK, M. a M. BRUNCLÍK. Postavení hlavy státu v parlamentních a poloprezidentských režimech : Česká republika v komparativní perspektivě. Praha: Dokořán, 2008. s. 134-59
Quermonne, Jean-Louis, Chronique d’une Dissolution Singulière et d’une Cohabitation Risquée – La Continuité de La Ve République En Question, French Politics and Society, vol. 15, no. 4, 1997, pp. 13–21
de VILLIERS, Michel. “La Vème République et Le Régime Semi-Présidentiel.” La Revue Administrative, vol. 29, no. 174, 1976, pp. 589–600
Předběžná náplň práce
Nejprve práce předloží výklad pojmu ústavních zvyklostí v kontextu francouzského politického systému. Dále se zaměří na vznik páté republiky a s ním související vznik většiny ústavních zvyklostí vycházejících z pravomocí prezidenta rozšířených zejména de Gaullem. Po srovnání těchto pravomocí s psaným stavem v ústavě práce popíše také jejich omezení v časech kohabitace a uvede konkrétní příklady. Po historickém kontextu a analýze jednotlivých ústavních zvyklostí a jejich využívání prezidenty páté republiky práce poskytne srovnání s aktuálním stavem. Mimoto práce nabídne i studii odpovědnosti prezidenta a dalších s rozsahem pravomocí souvisejících faktorů jako je délka mandátu, nebo kohabitace.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK