Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv rozvojové pomoci na stav demokracie a lidských práv na Haiti v 21. století.
Název práce v češtině: Vliv rozvojové pomoci na stav demokracie a lidských práv na Haiti v 21. století.
Název v anglickém jazyce: The impact of development aid on democracy and human rights in Haiti in the 21st century.
Klíčová slova: Haiti, síla demokracie, situace demokracie, aktuální situace, lidská práva, obyvatelstvo, historické souvislosti, černošská rasa, mezinárodní organizace
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Malvína Krausz Hladká, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 12.05.2022
Datum zadání: 12.05.2022
Datum a čas obhajoby: 06.06.2023 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - Nový Kampus, B329, 329, seminární místnost IMS(part IPS)
Datum odevzdání elektronické podoby:03.05.2023
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2023
Oponenti: Mgr. Viera Martinková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cíle výzkumného projektu
Cílem projektu je zjistit a analyzovat, do jaké míry byly a jsou naplňovány principy demokracie a lidských práv. Zkoumat problematické aspekty, které podkopávají důvěru obyvatel v haitský demokratický systém a tím také brání jeho účinnosti.

Současný stav poznání
V roce 2011 došlo k vážným neshodám mezi politickými stranami a výkonnou mocí Haiti, které způsobily odsun voleb až do roku 2015.
Od roku 1986 v zemi o posílení demokracie usiluje i Národní demokratický institut (NDI). Institut se zaměřuje především na pomoc v rámci zlepšení samotného průběhu voleb, podporuje nezávislé volební pozorovatele a také místní aktivisty a organizace, občanské společnosti. V neposlední řadě se snaží zajistit možnost všech o účast ve volebním procesu.
S tím souvisí i podpora žen, které mají zájem o kandidaturu a rozvoj potřebných dovedností.

Ve své práci se zaměřím na aktualní situaci demokracie a lidských práv v závislosti na historických okolnostech. Též se zaměřím na mise, které zde byly vedené mezinárocními organizacemi. A v souvislosti s 76 agendou třetího valného výboru OSN, SOCHUM se budu snažit reflektovat možnosti vývoje,v rámci pomoci mezinárodních organizací.
Konceptuální a metodologický rámec
Metodologicky budu postupovat formou hloubkové analýzy. Budu zkoumat dnešní situaci na Haiti v souvislosti s historickými souvislostmi. Zaměřím se na proces osamostatnění země právě v souvislosti vlivu na sílu demokracie. Také se budu věnovat faktorům, ať už klimatickým, jako je například zemětřesení, tak i těm politickém, které celou situaci v zemi značně ovlivňují. Budu se také zabývat možnostmi vývoje a jeho pozitivního ovlivnění. Následně se pokusím provést komparaci zjištěných výsledků o aktuální situaci, v závislosti na historickém kontextu ale i dalších faktorů.
Haiti jsem zvolila zejména proto, že jeho aktuální situace není zrovna příznivá a tato problematika se objevila i v agendě třetího valného výboru OSN SOCHUM.
Bakalářská práce neposkytuje dostatečná prostor pro důkladné zkoumání celé problematiky Haiti, proto se ve své práci zaměřím jen na vybrané faktory, které celou situaci v zemi ovlivňují. To s sebou samozřejmě přináší jisté nevýhody, a to zejména v tom, že nedojde ke zcela komplexní analýze, která by byla daleko více obsáhlá, než mi rozsah bakalářské práce dovoluje. Tato rizika se ale pokusím zreflektovat a v mé práci na ně také upozornit.
Práci budu zakládat především na informacích, analýzách a datech získaných od mezinárodních organizací, jakožto například od OSN, jež v zemi působí.
Tady bychom mohli narazit na potenciální rizika, která mohou spočívat v zaujatosti zdrojů, neboť se nejedná o zcela primární data. Pokud bychom ale chtěli vycházet z primárních dat, pro jejich získání by ale bylo nutné je sbírat přímo v terénu, což je mimo mé možnosti, a tedy nezbývá, než riziko snížené objektivity přijmout.
Seznam odborné literatury
Seznam literatury
1. Haiti. In: Hrw.org [online]. US: Human Rights Watch, 2022 [cit. 2022-04-02]. Dostupné z: https://www.hrw.org/world-report/2022/country-chapters/haiti
2. Haiti remains in ‘acute political and institutional crisis’, Security Council hears. In: News.un.org [online]. USA: United Nations, 2022 [cit. 2022-04-02]. Dostupné z: https://news.un.org/en/story/2022/02/1112262
3. Ad Hoc Advisory Group on Haiti. In: Un.org [online]. USA: United Nations, 2022 [cit. 2022-04-02]. Dostupné z: https://www.un.org/en/ecosoc/adhocmech/haiti.shtml
4. Présence d'Angiostrongylus cantonensis en Haïti. In: Wiley.com [online]. USA: John Wiley, 2022 [cit. 2022-04-02]. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-3156.2003.01035.x
5. The first report of Aedes (Stegomyia) albopictus in Haiti. In: Scielo.br [online]. USA: SciELO - Scientific Electronic Library Online, 2012 [cit. 2022-04-02]. Dostupné z: https://www.scielo.br/j/mioc/a/stYdPZGTZDVJ7Mt5KTtSwks/?lang=en
6. Harvest of Empire: A History of Latinos in America. United States of America: Penguin Books, 2011. ISBN 978-1-101-58994-6.
7. Making a Life in Multiethnic Miami: Immigration and the Rise of a Global City. 2014. United States of America: Lynne Rienner Publishers, 2014. ISBN 978-1-62637-041-8.
8. HAITI. In: Ndi.org [online]. Washington: National Democratic Institute, 2022 [cit. 2022-05-09]. Dostupné z: https://www.ndi.org/latin-america-and-caribbean/haiti
9. Haiti’s Road to Sustainable Democracy Dependent on Rebuilding Crumbling Institutions, Inclusive Dialogue, Timely Elections, Special Representative Tells Security Council. In: Reliefweb.int [online]. USA: UN Security Council, 2022 [cit. 2022-05-09]. Dostupné z: https://reliefweb.int/report/haiti/haiti-s-road-sustainable-democracy-dependent-rebuilding-crumbling-institutions
Předběžná náplň práce
Republika Haiti je nezávislý frankofonní stát, ležícdí na západní polokouli. Jako první se stala nezávislím národem v oblasti Latinské Ameriky. Vedena byla postkolonílními černochy, a také se jakožto jedniný národ uspěšně osamostatnila po povstání otroků.
Dle Indexu lidského rozvoje je země dlouhodobě nejchudší zemí v rámci amerického kontinentu. Hospodářská, sociální, nebo například kulturní situace jsou značněpoznaménany hstorickými událostmi, jakožto politickým násilím, které vedli až k stabilizační misi OSN.
To vše odkazuje na poměrně dlouhou a složitou cestu Haiti k demokratickému uspořádání. V důsledku chudoby, korupce, ale také ničivým zemětřesením, se v zemi rozrůstala značná frustrovanost obyvatel, t toho, že vláda nedokáže zlepšit situaci každodenního života. S tím souvisí i fakt, že klíčové segmenty populce, včetně žen, jsou vesměs vyloučeni z sktivní politiky.
Předpokládaná osnova práce:
1. Úvod
2. Historický rámec souvislostí
3. Současná situace
3.1. Životní úroveň obyvatelstva
3.2. Síla demokracie
3.3. Postavení vlády
3.4. Nálady ve společnosti
4. Mise OSN
5. Otázka budoucnosti
6. Interpretace
7. Závěr
8. Přílohy
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK