Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mediální výchova jako téma hodin dějepisu
Název práce v češtině: Mediální výchova jako téma hodin dějepisu
Název v anglickém jazyce: Media as a topic of history classes
Klíčová slova: média, vzdělávání, mediální výchova, dějepis, Rámcový vzdělávací program, průřezová témata, škola
Klíčová slova anglicky: Media, education, media education, history class, Framework Education Program, cross-cutting topics, school
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Radim Wolák
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 24.03.2022
Datum zadání: 24.03.2022
Datum a čas obhajoby: 19.09.2023 09:00
Místo konání obhajoby: Hollar
Datum odevzdání elektronické podoby:30.07.2023
Datum proběhlé obhajoby: 19.09.2023
Oponenti: PhDr. Martin Groman, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce řeší téma mediální výchovy jako tématu v hodinách dějepisu. Jejím cílem bylo zjistit, zda se Rámcový vzdělávací program (RVP) této problematice věnuje, a na jejím základě zjistit, do jaké míry se objevuje v samotné literatuře.
Práce spočívala v kvantitativní analýze zmíněných dokumentů spadajících pod MŠMT a učebnic dějepisu pro 9. ročník. Součástí výstupu byl také návrh metodického nástroje pro ulehčení výuky mediální výchovy v hodině dějepisu, který vznikl na základě rozhovorů s učiteli dějepisu.
Výsledky ukazují, že RVP tuto možnost výuky oficiálně neuznává, ale mediální výchova se jako taková v učebnicích v omezeném množství vyskytuje, a i dotazovaní učitelé uvedli, že mediální výchovu vnímají jako součást výuky dějepisu. Navrhovaným metodickým nástrojem je databáze, ve které by se nacházely prameny a zdroje, které lze v hodině využít, aby učitelé ušetřili čas při přípravě. Databáze by mohla fungovat pomocí vzájemné spolupráce jednotlivých učitelů. Takzvaně „od nich pro ně“.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This work deals with the topic of media education as a topic in history classes. Its aim was to find out whether the Framework Education Program (FEP) deals with this issue and, on the basis of it, to find out to what extent it appears in the literature itself.
The work consisted of a quantitative analysis of the mentioned documents falling under the Ministry of Education and Culture and history textbooks for the 9th grade. Part of the output was also the proposal of a methodological tool for facilitating the teaching of media education in the history class, which was created on the basis of interviews with history teachers.
The results show that the RVP does not officially recognize this possibility of teaching, but media education as such appears in textbooks in limited quantities, and even the interviewed teachers stated that they perceive media education as part of history education. The proposed methodical tool is a database that would contain sources and resources that can be used in class to save time for teachers in preparation. The database could work through the mutual cooperation of individual teachers. So-called "from them for them".
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK