Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zákon o sociálním bydlení optikou Multiple Stream Framework
Název práce v češtině: Zákon o sociálním bydlení optikou Multiple Stream Framework
Název v anglickém jazyce: The Social Housing Act through the lens of the Multiple Stream Framework
Klíčová slova: Sociální bydlení, zákon, teorie tří proudů, nastolování agendy, proces tvorby politik, rozhodovací fáze, veřejněpolitičtí aktéři, veřejná politika
Klíčová slova anglicky: Social Housing, Law, Multiple Stream Theory, Agenda-setting, Policy-making Process, Decision-making Phase, Public Policy Actors, Public Policy
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ing. Olga Angelovská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.09.2021
Datum zadání: 18.09.2021
Datum a čas obhajoby: 25.01.2023 09:00
Místo konání obhajoby: Pekařská 16, JPEK405, 405, Zasedací místnost 405
Datum odevzdání elektronické podoby:03.01.2023
Datum proběhlé obhajoby: 25.01.2023
Oponenti: PhDr. Vilém Novotný, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
1. HERWEG, Nicole; ZAHARIADIS, Nikolaos; ZOHLNHÖFER, Reimut. The multiple streams framework: Foundations, refinements, and empirical applications. In: Theories of the policy process. Routledge, 2018. p. 17-53.
2. COLEBATCH, Hal K. Úvod do policy. Barrister & Principal, 2005.
3. POTŮČEK, Martin a kol. 2016. Veřejná politika. Praha: C. H. BECK.
4. SABATIER, Paul A. a Christopher M. WEIBLE. Theories of the Policy Process. 3. Westvies Press, 2014.
5. PLATFORMA PRO SOCIÁLNÍ BYDLENÍ. Cesta k zákonu. Mít svůj domov. 2021. Dostupné z: https://mitsvujdomov.cz/cestakzakonu
6. ČTK. Analýza: V bytové nouzi je až 61.000 domácností, situace se zhoršuje. 22.06.2021. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/analyza-v-bytove-nouzi-je-az-61-000-domacnosti-situace-se-zhorsuje/2054727
7. CECHL, Pavel. Vláda selhala, nestíhá klíčový zákon o bydlení pro chudé. Lidí v nouzi přibývá. Mostecký deník. 7.2.2021. Dostupné z: https://mostecky.denik.cz/zpravy-z-ceska/bydleni-pro-chude-vlada-klicovy-zakon-20210204.html
8. THUONG LY, Nguyen. Zákon o dostupném bydlení je na světě. Dostálová ale obešla řádné schvalování. E15. 18.3.2021. Dostupné z: https://www.e15.cz/domaci/zakon-o-dostupnem-bydleni-je-na-svete-dostalova-ale-obesla-radne-schvalovani-1378864
9. MPSV. Koncepce sociálního bydlení České republiky 2015–2025. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí, 2015. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/documents/20142/225517/Koncepce_socialniho_bydleni_CR_2015-2025.pdf/4f243307-649b-ecf3-a191-3d89d33717c4.
10. MMR. Koncepce bytové politiky. 2016. Dostupné z: https://www.mmr.cz/getmedia/465cbc40-0ecf-491f-ad09-f9488697cb08/KB-R_VIII-2016_web-min_4.pdf?ext=.pdf
11. LUX, Martin; BURDOVÁ, Pavla. Výdaje na bydlení, sociální bydlení a napětí na trhu s bydlením:(mezinárodní komparace a polistopadový vývoj v ČR). Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2000.
12. LUX, Martin; MIKESZOVÁ, Martina; SUNEGA, Petr. Podpora dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučením: mezinárodní perspektiva a návrhy opatření v ČR. Sociologický ústav AV ČR, 2010.
13. LUX, Martin. Sociální nájemní bydlení v ČR ve světle komparativního srovnání/Social Housing in the Czech Republic in a Comparative Context. Sociologický časopis/Czech Sociological Review, 2000, 157-180.
14. SUNEGA, Petr, et al. Efektivnost vybraných nástrojů bytové politiky v České republice. Sociologický časopis/Czech Sociological Review, 2005, 41.02: 271-299.
Předběžná náplň práce
B. Vymezení výzkumného problému
Ceny nemovitostí a nájmů v posledních letech vzrostly neúměrně růstu příjmů obyvatelstva a bydlení se tak stává nedostupným pro stále větší skupinu lidí. Tuto problematiku považuji za ještě důležitější v dnešní době, kdy se do bytové nouze dostává kvůli pandemii covid-19 a nárůstu cen nemovitostí více lidí.
O návrhu zákona o sociálním bydlení se mluví od roku 2007, kdy ho do svého programového prohlášení zahrnula vláda Mirka Topolánka. Tento zákon měl být připraven Ministerstvem pro místní rozvoj (dále MMR) do února roku 2009, což se nestalo. V létě 2008 odmítlo MMR pracovat na tomto zákonu s tím, že tuto oblast pokryje připravovaná změna občanskoprávních vztahů a deregulace nájemného. V dalších letech se zvýšil počet lidí nežijících v bytech pobírajících doplatek na bydlení. (Platforma pro sociální bydlení, 2021) V současné době se v bytové nouzi nachází až 61 tisíc domácností, v roce 2018 to bylo asi 54 tisíc, je vidět, že situace se stále zhoršuje (ČTK, 2021). V roce 2013 vznikla Platforma pro sociální bydlení, jenž usiluje o prosazení zákona o sociálním bydlení (Platforma pro sociální bydlení, 2021).
Posledním pokusem ze strany vlády je pak součást programového prohlášení vlády Andreje Babiše, která slibovala zákon o sociálním bydlení, který ovšem zatím neprosadila. Místo toho přišla s dotačním programem Výstavba pro obce na pořízení sociálních bytů, sociálních domů a smíšených domů, který se ovšem nesetkal s velkým zájmem obcí a zabývá se pouze výstavbou a rekonstrukcí stávajícího bytového fondu. Stále tak chybí legislativní rámec, který by sociální bydlení vymezoval, určoval práva a povinnosti jak obcí, tak občanů v této problematice. Nový návrh zákona zohleďňující pozměňovací návrhy byl předložen na jaře 2021. Na místě jsou ovšem obavy, že do voleb se zákon nestihne prosadit a také se objevuje kritika samotného znění návrhu. (Cechl, 2021) Návrh byl postoupen do Poslanecké sněmovny místo toho, aby byl předložen do mezirezortního připomínkového řízení, legislativcům a vládě. Kritika je zejména na obsah zákona, který neřeší situaci se sociálním bydlením komplexně, a i přes to, že má být pozměňovacím návrhem, jedná se v podstatě o nový návrh zákona. (Thuong Ly, 2021)
Vzhledem k nesouhlasu v názorech na problematiku sociálního bydlení je Multiple Stream Framework vhodným teoretickým rámcem pro zkoumání. Pomocí něj budu zkoumat proces tvorby zákona o sociálním (dostupném) bydlení. Cílem práce je zkoumat navrhovaná řešení, dále pak okolnosti tvorby a příčiny neprosazení zákona o sociálním bydlení. Základním předpokladem teorie je vzájemná nezávislost tří proudů: proudu problémů (problem stream), proudu veřejných politik (policy stream) a proudu politiky (political stream). Pokud dojde k otevření okna příležitostí, pak se proudy mohou spojit, což má za následek změnu politiky (Herweg, Zahariadis, Zohlnhöfer, 2018: 20). Dalším důležitým prvkem teorie jsou nositelé veřejných politik (Policy entrepreneurs), kteří „jsou ochotni investovat svůj čas, energii, reputaci či peníze k tomu, aby prosadili změnu veřejné politiky“ (Kingdon, 1995: 179 cit. dle Potůček et al, 2016: 107). Zaměřím se proto na formální i neformální aktéry ovlivňující vznik agendy a strategie, které používají k prosazení svých zájmů. Budu zkoumat proudy, promotéry této politiky, jednotlivé politické strany, jejich argumentaci a jejich vliv na tuto politiku. Práce bude tak mapovat kontext a proces vzniku politiky, jak ho ovlivňují jednotlivý aktéři a jaké k tomu využívají strategie.
C. Metodologický přístup
V první fázi provedu rešerši dostupné literatury, zmapuji momentální situaci a popíšu teoretický rámec Multiple Stream Framework, který budu následně aplikovat na konkrétní případ mnou zvolené politiky. Provedu analýzu klíčových aktérů zákona o sociálním bydlení a následně provedu alespoň 4 polostrukturované rozhovory s aktéry z řad veřejného sektoru z hlediska bytové politiky a neziskových organizací řešící otázku sociálního bydlení. Dále se zaměřím na sekundární analýzu dat, abych mohla zkoumat jednotlivé strategie aktérů. Díky těmto datům pak budu ověřovat hypotézy, které Multiple Stream Framework poskytuje.

D. Předpokládaná struktura práce
V první části popíšu detailně teoretický rámec Multiple Stream Framework. Dále se budu věnovat metodologii práce, následovat bude deskriptivní část. Stěžejní částí pak bude analytická část, kde aplikuji teoretický rámec Multiple Stream framework. Na konci práce se budu věnovat závěrům, které z práce vyplývají.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
B. The research problem
House prices and rents have risen disproportionately in recent years as the income of the population has grown, making housing unaffordable for an increasing group of people. I consider this issue even more important in this days, with more people entering housing need due to the covid-19 pandemic and the rise in house prices.

The draft law on social housing has been talked about since 2007, when Mirek Topolánek's government included it in its programming statement. This law should be prepared by the Ministry of Regional Development (MMR) by February 2009, which it did not. In the summer of 2008, the MMR refused to work on this law, saying that the pending civil law change and rent deregulation would cover this problematic area. In the following years, the number of people not living in apartments receiving housing payments increased. (Platforma pro sociální bydlení, 2021) As many as 61,000 households are currently in housing need, up from about 54,000 in 2018, the situation is seen to be getting worse (ČTK, 2021). In 2013, the Social Housing Platform was set up to enforce the Social Housing Act (Platforma pro sociální bydlení, 2021).
The latest attempt by the government is part of a programme statement by the government of Andrej Babiš, which promised a law on social housing, which it has yet to enforce. Instead, it came up with a subsidy programme, Construction for Municipalities, for the acquisition of social housing, social housing and mixed houses, which, however, did not meet with much interest from the municipalities and deals only with the construction and reconstruction of existing housing stock. Thus, there is still no legislative framework to define social housing, to determine the rights and obligations of both municipalities and citizens on this issue. A new bill sharpening the amendments was introduced in the spring of 2021. There are fears, however, that the law will not be passed before the election, and there is also criticism of the text itself. (Cechl, 2021) The motion was referred to the Chamber of Deputies instead of being submitted to interdepartmental consultation, the Legislaturalists and the Government. There is particular criticism of the content of the law, which does not address the social housing situation in a comprehensive way, and despite being intended to be an amendment, it is essentially a new bill. (Thuong Ly, 2021)
Given the disagreement on social housing issues, the Multiple Stream Framework is an appropriate theoretical framework for investigation. With it, I will examine the process of making the law on social (affordable) housing. The aim of the work is to examine the solutions proposed, as well as the circumstances of the creation and the causes of the failure to enforce the social housing law. The fundamental premise of theory is the mutual independence of three streams: the problem stream, the policy stream, and the political stream. If the window of opportunity is opened, then streams can merge, resulting in a policy change (Herweg, Zahariadis, Zohlnhöfer, 2018: 20). Another important element of the theory is public policy entrepreneurs who "are willing to invest their time, energy, reputation or money to push for a change in public policy" (Kingdon, 1995: 179 feeling, according to Potůček et al, 2016: 107). I will therefore focus on the formal and informal actors influencing the emergence of the agenda and the strategies they use to advance their interests. I will examine the currents, the promoters of this policy, the various political parties, their arguments and their influence on this policy. The work will thus map the context and process of policy formation, how it is influenced by individual actors and the strategies used to do so.

C. Methodological approach
In the first phase, I will conduct a search of the available literature, map the current situation and describe the theoretical framework of the Multiple Stream Framework, which I will then apply to the specific case of my chosen policy. I will carry out an analysis of the key players in the Social Housing Act and then conduct at least 4 semi-structured interviews with public sector actors in terms of housing policy and non-profit organisations addressing the issue of social housing. Next, I'll focus on secondary data analysis so I can examine the players' individual strategies. With this data, I will then verify the hypotheses provided by the Multiple Stream Framework.

D. Expected job structure
In the first part, I will describe in detail the theoretical framework of the Multiple Stream Framework. Next I will look at the methodology of the work, followed by the descriptive section. The core part will then be the analytical part, where I apply the theoretical framework of the Multiple Stream framework. At the end of the work, I will address the conclusions drawn from the work.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK