Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv nálezů Ústavního soudu ČR na legislativní úpravu voleb
Název práce v češtině: Vliv nálezů Ústavního soudu ČR na legislativní úpravu voleb
Název v anglickém jazyce: Impact of Czech Constitutional court judgments on the legislative regulation of elections
Klíčová slova: Česká republika, Ústava, ústavní pořádek, Ústavní soud, nálezy Ústavního soudu, Zákon o volbách do Parlamentu ČR, dělba moci
Klíčová slova anglicky: Czech Republic, Constitution, Constitutional order, Constitutional Court, judgments of the Constitutional Court, Act on Elections to the Parliament of the Czech Republic, separation of Powers
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Lukáš Hájek, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.05.2021
Datum zadání: 31.05.2021
Datum a čas obhajoby: 05.09.2022 08:30
Místo konání obhajoby: Pekařská 16, JPEK312, 312, Malá učebna, 3.patro
Datum odevzdání elektronické podoby:23.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 05.09.2022
Oponenti: JUDr. Jiří Georgiev, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
BALÍK, S. a kol. Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury. 2010. ISBN 978-80-7325-224-3.
GERLOCH, A.; HŘEBEJK, J.; ZOUBEK, V. Ústavní systém České republiky. 5. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-423-7.
HAMILTON, A., MADISON, J., JAY, J., The federalist, Listy federalistů, přeloženo z originálu. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 1994. ISBN 80-7067-390-7.
KLÍMA, K. Ústavní právo. 3. rozšířené vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2006. ISBN 80-7380-000-4.
KOSAŘ, D. a kol. Ústavní právo. Casebook. 1 vyd. Praha: Wolters Kluwer, a. s., 2014. ISBN 978-80-7478-664-8 (váz.).
LOCKE, J. Dvojí pojednání o vládě. 1. Vyd. Filosofická knihovna. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1965.
MONTESQUIEU, CH. O duchu zákonů. Dobrá voda: Aleš Čeněk, 2003. ISBN 80-86473-30-9.
MONTESQUIEU, CH. O duchu zákonů I.. Praha: Oikoymenh, 2010. ISBN 9788072984053.
PAVLÍČEK, V. a kolektiv. Ústavní právo a státověda, II. díl. Ústavní právo České republiky. 2. aktualizované vyd. Praha: Leges, 2015. ISBN 978-80-7502-084-0.
RESCHOVÁ, J., KINDLOVÁ, M., GRINC, J., PREUSS, O., ANTOŠ, M., Státověda: Stát. Jednotlivec. Konstitucionalismus. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2019. ISBN 978-80-7552-695-3.
WINTR, J. Principy českého ústavního práva. 5. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2020. ISBN 978-80-7380-822-8.
Předběžná náplň práce
1. Jaký je název vaší bakalářské práce (v ČJ i AJ pro potřeby SISu)?

a. ČJ verze: "Vliv nálezů Ústavního soudu ČR na legislativní úpravu voleb." AJ verze: "Impact of Czech Constitutional court judgments on the legislative regulation of elections."

2. Jaké je téma Vašeho výzkumu?
a. Pozice Ústavního soudu v právním řádu České republiky, jeho vztah k zákonodárné moci a ovlivňování, resp. limitace vůle zákonodárce při tvorbě právních předpisů prostřednictvím tzv. volebních nálezů vztahujících se výhradně na volby do Parlamentu České republiky.

2. Jaká je hlavní výzkumná otázka?
a. Tato bakalářská práce se zaměří na meritorní výstupy z Ústavy dané rozhodovací pravomoci Ústavního soudu České republiky z časového období, kdy funkci předsedy Ústavního soudu zastával a i nadále zastává Pavel Rychetský tj. od 6.8. 2003 do současnosti a klade si za cíl odpovědět na výzkumnou otázku: „Do jaké míry volební nálezy Ústavního soudu České republiky vyhlášené od data 6.8. 2003 limitovaly vůli zákonodárné moci při úpravě zákona o volbách do parlamentu České republiky?“ a na podotázku v případě kladné odpovědi na hlavní VO: „Je v obecné rovině extenze moci soudní do moci zákonodárné v souladu s teoretickým principem dělby moci ve státě?“

3. Proč by měl být výzkum proveden, co získáte odpovědí na výzkumnou otázku?
a. Tato práce má za cíl odborným způsobem přiblížit rozhodovací proces ÚS v otázkách voleb do Parlamentu ČR na základě zákona o volbách do Parlamentu ČR, politické důsledky těchto meritorně vyhlášených rozhodnutí ÚS v této věci, které se bezesporu projevily v nuceném pozměnění tohoto zákona, a tudíž ovlivnily Ústavním pořádkem garantované volební právo občanů ČR. V neposlední řadě práce shrne samotný obsah těchto volebních nálezů ÚS.

4. Jaký má výzkum teoretický rámec, o jakou teorii či teorie se opírá?
a. Výzkum se bude převážně opírat o dikci platného právního řádu ČR a současně vycházet z teorie dělby moci a principu brzd a protivah, který do dnešní podoby přetavil Ch. L. Montesquieu. Tato politologická koncepce zabraňuje koncentraci moci jedné ze státních složek veřejné moci.
5. Jaké budou Vaše hypotézy, které se chystáte v rámci výzkumu testovat?
a. Práce bude obsahovat jednu hypotézu: „Ústavní soud ČR vykládá ustanovení týkající se volebního práva v Ústavním pořádku ČR velice extenzivně a tím narušuje princip dělby moci.“

6. Jakou metodou budete výzkum provádět?
a. Bakalářská práce bude rozdělena na dvě části. V teoretické části se práce deskriptivním způsobem zaměří na charakteristiku ÚS jakožto jediného specializovaného orgánu soudního typu a jeho vzájemného vztahu se zákonodárnou mocí. V této části práce se také chystám využít metodu komparativní a teleologickou, a to v kontextu interpretace znění platných ustanovení právního řádu ČR. Praktická část práce bude mít charakter případové studie, ve kterém se autor zaměří na popis všech vyhlášených volebních nálezů ÚS vztahujících se k zákonu o volbách do Parlamentu ČR od 6.8. 2003 – jmenování P. Rychetského předsedou ÚS.
7. Uveďte pět hlavních odborných zdrojů relevantních pro výzkum (knihy nebo odborné články).
a. K sepsání bakalářské práce využiji tyto monografie:
i. Pavlíček, V. a kol. Ústavní právo a státověda. II. díl. 3. vyd. Praha: Linde, 2004. ISBN: 978-80-7502-468-8.
ii. Gerloch, A. Hřebejk, J. Zoubek, V. Ústavní systémy České republiky. 5. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-423-7.
iii. Wintr, J. Principy českého ústavního práva. 5. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2020. ISBN 978-80-7380-822-8.
iv. Wintr, J. Česká parlamentní kultura. 1. vyd. Praha: Auditorium, 2010. ISBN 978.
v. Kysela, J. Dvoukomorové systémy. Teorie, historie a srovnání dvoukomorových parlamentů. 1. vyd. Praha: Eurolex Bohemia, 2004. ISBN 80-86432-89-0.
b. Internetové prameny:
i. https://www.usoud.cz
ii. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-1
iii. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-182

8. V čem může výzkum selhat?
a. V nedostatečné propojenosti s oborem politologie (jedná se převážně o téma z právní vědy, resp. Ústavního práva, nicméně je úzce propojené s faktickým fungováním politického systému jako celku v ČR)
b. V metodologii (nesmírné kvantum nálezů ÚS). Tento problém eliminuji prostřednictvím selekce nálezů podle časového klíče (od jmenování Pavla Rychetského předsedou ÚS – 6.8. 2003) a specializací pouze na nálezy ÚS, které se výhradně týkají zákona o volbách do Parlamentu ČR.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
1. What is the title of your bachelor thesis (in ČJ and AJ for the needs of SIS)?

a. ČJ version: "The influence of the findings of the Constitutional Court of the Czech Republic on the legislative regulation of elections." AJ version: "Impact of Czech Constitutional court judgments on the legislative regulation of elections."

2. What is the topic of your research?
a. The position of the Constitutional Court in the legal order of the Czech Republic, its relationship to the legislative power and influence, or limitation of the legislator's will in the creation of legal regulations through so-called election rulings that apply exclusively to elections to the Parliament of the Czech Republic.

2. What is the main research question?
a. This bachelor's thesis will focus on the meritorious outputs from the Constitution of the given decision-making authority of the Constitutional Court of the Czech Republic from the time period when the position of President of the Constitutional Court was held and continues to be held by Pavel Rychetský, i.e. from 6.8. 2003 to the present and aims to answer the research question: "To what extent the election findings of the Constitutional Court of the Czech Republic announced from 6.8. 2003 limited the will of the legislative power when amending the Act on Elections to the Parliament of the Czech Republic?" and to the sub-question in the case of a positive answer to the main VO: "In general, is the extension of judicial power to legislative power in accordance with the theoretical principle of separation of powers in the state?"

3. Why should the research be done, what will you gain by answering the research question?
a. The aim of this thesis is to provide a professional overview of the decision-making process of the Ús in matters of elections to the Parliament of the Czech Republic on the basis of the Act on Elections to the Parliament of the Czech Republic, the political consequences of these meritorious decisions of the Ús in this matter, which undoubtedly resulted in the forced amendment of this law, therefore, they affected the right to vote of citizens of the Czech Republic guaranteed by the Constitutional Order. Last but not least, the work summarizes the very content of these electoral findings of the ÚS.

4. What is the theoretical framework of the research, what theory or theories is it based on?
a. The research will mainly be based on the diction of the valid legal system of the Czech Republic and at the same time be based on the theory of separation of powers and the principle of checks and balances, which was transformed into its current form by Ch. L. Montesquieu. This political concept prevents the concentration of power of one of the state branches of public power.
5. What will be your hypotheses that you are going to test as part of the research?
a. The thesis will contain one hypothesis: "The Constitutional Court of the Czech Republic interprets the provisions relating to the right to vote in the Constitutional Order of the Czech Republic very extensively and thus violates the principle of separation of powers."

6. What method will you use to conduct the research?
a. The bachelor thesis will be divided into two parts. In the theoretical part, the work will focus descriptively on the characteristics of the Ús as the only specialized judicial-type body and its mutual relationship with the legislative power. In this part of the thesis, I am also going to use the comparative and teleological method, in the context of interpreting the wording of valid provisions of the legal system of the Czech Republic. The practical part of the work will have the character of a case study, in which the author will focus on the description of all announced electoral findings of the Ús relating to the Act on Elections to the Parliament of the Czech Republic from 6.8. 2003 – appointment of P. Rychetský as chairman of the ÚS.

7. List five main scholarly sources relevant to the research (books or scholarly articles).
a. I will use the following monographs to write my bachelor thesis:
i. Pavlíček, V. et al. Constitutional law and political science. II. part. 3rd ed. Prague: Linde, 2004. ISBN: 978-80-7502-468-8.
ii. Gerloch, A. Hřebejk, J. Zoubek, V. Constitutional systems of the Czech Republic. 5th ed. Pilsen: Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-423-7.
iii. Wintr, J. Principles of Czech constitutional law. 5th ed. Pilsen: Aleš Čeněk, 2020. ISBN 978-80-7380-822-8.
iv. Wintr, J. Czech parliamentary culture. 1st ed. Prague: Auditorium, 2010. ISBN 978.
v. Kysela, J. Two-chamber systems. Theory, History and Comparison of Bicameral Parliaments. 1st ed. Prague: Eurolex Bohemia, 2004. ISBN 80-86432-89-0.
b. Internet sources:
i. https://www.usoud.cz
ii. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-1
iii. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-182

8. What can research fail in?
a. In insufficient connection with the field of political science (it is mainly a topic from jurisprudence or constitutional law, however, it is closely connected with the actual functioning of the political system as a whole in the Czech Republic)
b. In the methodology (immense quantity of Ús findings). I eliminate this problem through the selection of findings according to the time key (since the appointment of Pavel Rychetský as Chairman of the ÚS – 6 August 2003) and by specializing only in the findings of the ÚS that exclusively relate to the Act on Elections to the Parliament of the Czech Republic
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK