Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Transportní proteiny kyseliny močové v epitelech a jejich alelické varianty
Název práce v češtině: Transportní proteiny kyseliny močové v epitelech a jejich alelické varianty
Název v anglickém jazyce: Epithelial uric acid transport proteins and their allelic variants
Klíčová slova: Kyselina močová, transport, epitel, SLC22A15, SLC22A18, SLC47A1, SLC17A1.
Klíčová slova anglicky: Uric acid, transport, epithel, SLC22A15, SLC22A18, SLC47A1, SLC17A1.
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra buněčné biologie (31-151)
Vedoucí / školitel: RNDr. Tereza Tlapáková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 11.11.2020
Datum zadání: 11.11.2020
Datum odevzdání elektronické podoby:08.08.2022
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2022
Oponenti: MVDr. Kateřina Pavelcová, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Ing. Jiří Vávra
Předběžná náplň práce
Kyselina močová je u člověka a vyšších primátů metabolit vznikající degradací purinů. Absorpce a exkrece této kyseliny v nefronech ledvin a epitelu střeva zajišťuje její homeostázu. Vlivem poruchy činnosti některého z transportních proteinů kyseliny močové, může docházet ke snížení či zvýšení hladiny kyseliny močové v séru, přičemž patologicky změněná hladina kyseliny močové v séru může být příčinnou rozvoje dny či dalších souvisejících chorob. Z celkového množství vyloučené kyseliny močové za den je zhruba 30 % vyloučeno střevem, avšak molekulární mechanismy transportu v této tkáni zatím nebyly dostatečně prozkoumány. Nalezení nového transportéru podílejícího se na transportu kyseliny močové by mohlo vést k lepšímu objasnění metabolismu kyseliny močové a ve svém důsledku k cílenější léčbě patologických stavů spojených s výkyvy v její hladině. Dále budou zkoumány alelické varianty urátového transportéru SLC17A1, u kterých bude zjišťováno, jaký mají vliv na přenos kyseliny močové tímto transportérem. Výzkum mutací v již nalezených urátových transportérech je důležitý pro pochopení funkce proteinu a může být použit při predikci možných patologií u člověka.
Cílem diplomové práce bude nalezení a anotace dalších možných kandidátních proteinů, které by se mohly podílet na přenosu kyseliny močové ve střevním epitelu a dále výzkum již anotovaných přenašečů kyseliny močové. Vytipovaný gen bude vnesen do vybrané buněčné linie a pomocí funkční studie s radioaktivně značeným urátem bude testována schopnost přenášet kyselinu močovou.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Uric acid is a metabolite arising from purine degradation in humans and higher primates. The absorption and excretion of this acid in the nephrons of the kidneys and intestinal epithelium ensures its homeostasis. Due to a malfunction of one of the uric acid transport proteins, serum uric acid levels may decrease or increase, and pathologically altered serum uric acid levels may cause the development of gout or other related diseases. Of the total amount of uric acid excreted per day, approximately 30% is excreted by the intestine, but the molecular mechanisms of transport in this tissue have not been sufficiently investigated. Finding a new transporter involved in the transport of uric acid could lead to a better elucidation of uric acid metabolism and consequently to a more targeted treatment of pathological conditions associated with fluctuations in its level. Furthermore, allelic variants of the uric acid transporter SLC17A1 will be investigated in terms of their influence on uric acid transport by this transporter. Investigation of mutations in already found urate transporters is important for understanding the function of the protein and can be used to predict possible pathologies in humans.
The aim of the thesis will be to find and annotate other possible candidate proteins that could be involved in the transfer of uric acid in the intestinal epithelium and to investigate already annotated uric acid transporters. The selected gene will be introduced into a selected cell line and the ability to transfer uric acid will be tested using a functional study with radiolabeled urate.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK