Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
The Islamic Movement Interactions within the Arab Uprisings: The impact of the Islamic movements interactions on thedemocratization process and the level of radicalization
Název práce v češtině: Vzájemné působení islámského hnutí v rámci arabských povstání: Vliv vzájemného působení islámských hnutí na proces demokratizace a úroveň radikalizace
Název v anglickém jazyce: The Islamic Movement Interactions within the Arab Uprisings: The impact of the Islamic movements interactions on thedemocratization process and the level of radicalization
Klíčová slova: Islamismus, sociální hnutí, umírněnost, radikalizace, moderní islamismus, Muslimské bratrstvo, salafismus, mobilizace zdrojů, politické příležitosti, arabské jaro, Súdán, Maroko, Tunisko, Egypt.
Klíčová slova anglicky: Islamism, Social movements, Moderation, Radicalization, Modern Islamism, Muslim Brotherhood, Salafism, Resource Mobilization, Political Opportunity, Arab Spring, Sudan, Morocco, Tunisia, Egypt.
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: Janusz Salamon, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.10.2019
Datum zadání: 01.10.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.10.2019
Datum a čas obhajoby: 11.12.2023 14:00
Místo konání obhajoby: Areál Jinonice, C523, 523, Jednací místnost IPS a ISS
Datum odevzdání elektronické podoby:20.07.2023
Datum proběhlé obhajoby: 11.12.2023
Oponenti: John L Esposito
  Abdel-Fattah Muhammad Mady
 
 
Seznam odborné literatury
SAAD, Mohamed. (2023) The Islamist Movement Interactions within the Arab Uprisings
The impact of the Islamist movements' interactions on the democratization process and the level of radicalization. 228 pages. Dissertation thesis (PhD.). Charles University, Faculty of Social Sciences, Institute of Political Studies. Department of Political Science. Supervisor Janusz Salamon, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Islamistická hnutí hrají společensko-politickou roli v mnoha arabských a blízkovýchodních zemích. Poskytovali sociální služby a odbojovou ideologii buď pro Západ, nebo pro místní politické režimy. Zmobilizovali své příznivce ve velkém sociálním hnutí, které vykrystalizovalo relativní nedostatek a běžné křivdy islámské ummy. V jiných případech byl islamismus použit jako ideologie ospravedlnění k legitimizaci vládnoucího režimu. Také byl používán jako ideologie k ospravedlnění použití radikálního a džihádistického násilí. Zapojení politického islamismu do arabského jara vyvolalo klasické dilema v nové podobě, buď integrovat islamisty do otevřeného politického procesu; tato integrace však může z dlouhodobého hlediska podkopat demokracii a práva jednotlivců nebo vyloučit islamisty z politického života způsobem, který může povzbudit více islamistů k tomu, aby se k dosažení svých cílů uchýlili k násilí.
Disertační práce testuje rozsah koncentrace kulturních, organizačních, politických a ekonomických zdrojů v islamistických hnutích ve čtyřech případech, Súdánu, Tunisku, Maroku a Egyptě, ve kterých se míra koncentrace zdrojů islamistických hnutí liší, aby měřit vliv koncentrace zdrojů jako nezávislé proměnné na míru umírněnosti islamistických hnutí jako závislé proměnné. Disertační práce tvrdí, že pokud by islamistická hnutí mohla vysoce mobilizovat a koncentrovat kulturní, organizační, politické a ekonomické zdroje, radikalizovalo by to jejich pozice a diskurz. Pokud by byly kulturní, politické, organizační a ekonomické zdroje rozděleny mezi islamistická hnutí a neislamistické aktéry, zmírnilo by to pozici a diskurz islamistických hnutí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The Islamist movements played a socio-political role in many Arab and Middle Eastern countries. They provided social services and a resistance ideology, either for the West or local political regimes. They mobilized their supporters in a large social movement that crystallized the Islamic Ummah's relative deprivation and common grievances. In some cases, Islamism was used as a justification ideology to legitimize the ruling regime. Also, it has been used as an ideology to justify the use of radical and jihadist violence. The Islamism involvement in the Arab Spring raised the classic dilemma in a new shape, either to integrate the Islamists in an open political process; however, this integration may undermine democracy and individual rights in the long term, or to exclude the Islamists from the political life in a way that may encourage more Islamists to resort to violence to achieve their goals.
The dissertation tests the concentration level of cultural, organizational, political, and economic resources in Islamist movements in four cases, Sudan, Morocco, Tunisia, and Egypt, in which the degree of concentration of Islamist movements' resources varies, in order to measure the effect of resource concentration as an independent variable on the degree of moderation/radicalization of Islamist movements as a dependent variable. The dissertation argues that if the Islamist movements could highly mobilize and concentrate cultural, organizational, political, and economic resources, this would radicalize their positions and discourse. If these resources were distributed between the Islamist movements and non-Islamist actors, this would moderate the position and discourse of these movements.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK