Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mediální obraz kolektivizace v Jihlavském kraji v letech 1951 - 1959
Název práce v češtině: Mediální obraz kolektivizace v Jihlavském kraji v letech 1951 - 1959
Název v anglickém jazyce: Media image of collectivization in Jihlava region from 1951 to 1959
Klíčová slova: mediální obraz, Jihlavský kraj, kolektivizace, vesnické noviny, jednotná zemědělská družstva, vesničtí boháči, kulaci
Klíčová slova anglicky: media image, Jihlava region, collectivization, village newspapers, agricultural cooperative farms, „village rich men“
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.07.2019
Datum zadání: 03.07.2019
Datum a čas obhajoby: 29.06.2020 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 29.06.2020
Oponenti: PhDr. Jan Cebe, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
BERANOVÁ, Magdalena a Antonín KUBAČÁK. Dějiny zemědělství v Čechách a na Moravě. Praha: Libri, 2010. ISBN 978-807-2771-134. Publikace mapuje vývoj zemědělství v tuzemsku včetně školství, pozemkových převodů a reforem.

BLAŽEK, Petr a Michal KUBÁLEK, ed. Kolektivizace venkova v Československu 1948-1960 a středoevropské souvislosti. V Praze: Česká zemědělská univerzita, 2008. Bod (Dokořán). ISBN 978-80-7363-226-7. Hlavním tématem sborníku je kolektivizace venkova, jejíž podoba byla inspirována sovětským vzorem. Jedním z důsledků, kromě porušení historických, sociálních a majetkových vazeb, bylo také téměř úplné zrušení selského stavu. Kniha obsahuje odborné studie, dobové dokumenty i přepis panelové diskuze odborníků na dané téma.

BLAŽEK, Petr, Karel JECH a Michal. Akce "K": vyhnání sedláků a jejich rodin z usedlostí v padesátých letech: studie, seznamy a dokumenty. ISBN 978-80-213-2033-8. Tato publikace nabízí ucelený pohled na nejradikálnější část kolektivizace venkova, a to akci Kulak, v rámci které byly vystěhovány tisíce selských rodin.

STEHLÍK, Michal. Jihlavský kraj v procesu kolektivizace 1948-1960. In: BŘEZINA, Vladimír a Jiří PERNES. Závěrečná fáze kolektivizace zemědělství v Československu 1957-1960. Stilus Press, 2010. ISBN 978-80-87122-04-4. Ve svém příspěvku do sborníku podává Michal Stehlík stručný nástin průběhu kolektivizace v Jihlavském kraji, důraz klade zejména na faktografické údaje.

JECH, Karel. Kolektivizace a vyhánění sedláků z půdy. Praha: Vyšehrad, 2008. Moderní dějiny (Vyšehrad). ISBN 978-80-7021-902-7. Kniha se věnuje souvislostem a způsobu průběhu združstevňování a nevynechává ani historii selského stavu. Autor se snaží odpovědět na otázku, proč se na počátku padesátých let vžitý model změnil a přijal nucenou kolektivizovanou podobu.

ROKOSKÝ, Jaroslav a Libor SVOBODA, ed. Kolektivizace v Československu. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, 2013. ISBN 978-80-87211-96-0. Publikace je složená z textů českých a slovenských autorů, kteří na téma kolektivizace pohlížejí z různých pohledů. Příspěvky se věnují i perzekucím sedláků, stranické propagandě či využívání bývalých selských usedlostí.

RŮŽIČKA, Miloslav. Vyhnanci - AKCE "KULAK". Havlíčkův Brod, 2008. ISBN 978-80-254-6522-6. Miloslav Růžička popisuje konkrétní osudy vystěhovaných sedláků z pohledu politického vězně. Shromáždil více než sto osudů selských rodin.

ŠIKULA, Martin: Vesnické noviny a satirický obraz kolektivizace 50. let 20. století v moravských okresech severozápadního Horácka (Otevření problematiky výzkumu tzv. vesnických novin na příkladu politicky podmíněné prezentace lidového humoru). In Západní Morava. Vlastivědný sborník. Ročník XV (2011), s. 110-137. Autor ve svém příspěvku otevírá problematiku výzkumu vesnických novin. Nejprve nastiňuje průběh kolektivizace ve zvolené oblasti, poté se věnuje struktuře okresních tiskovin, zejména vesnickým novinám, kde vyzdvihuje karikatury či krátké básně.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce s názvem Mediální obraz kolektivizace v Jihlavském kraji v letech 1951 – 1959 zkoumá, jakým způsobem informovaly vesnické noviny ve vybraných okresech Jihlavského kraje o průběhu kolektivizačního procesu. Pozornost je věnována zejména tématům zakládání jednotných zemědělských družstev a procesům s takzvanými „vesnickými boháči“. Teoretická část shrnuje klíčové charakteristiky kolektivizace v Československu, soustředí se také na specifika Jihlavského kraje a je doplněná o vzpomínky pamětníka. Rovněž nastiňuje podobu tehdejší československé mediální krajiny, včetně klíčové role tisku jako propagandistického nástroje. Zabývá se zároveň zrodem vesnických novin a jejich přibližně desetiletým vývojem. Cílem výzkumu je pomocí kvantitativní obsahové analýzy a kvalitativního přístupu zjistit, jakým způsobem periodika o vybraných tématech informovala. Kombinace metod umožňuje odhalit zastoupení témat, jejich frekvenci a další kvantitativní ukazatele, ale poskytuje také poměrně detailní vhled do způsobu, jakým bylo o „vesnických boháčích“ a socializaci vesnice psáno. V práci jsou zahrnuty také dobové fotografie ilustrující především práci družstevníků. Závěrečná část prezentuje výsledky obou výzkumů, interpretuje data a zároveň odpovídá na jednotlivé výzkumné otázky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis Media image of collectivization in the Jihlava region from 1951 to 1959 examines the way how local „village newspapers“ informed about the course of collectivization process in particular districts of the Jihlava region. Special attention is paid to the formation of agricultural cooperative farms and trials with so-called „village rich men“. The theoretical part summarizes the key characteristics of collectivization in Czechoslovakia, also focuses on the specifics of the Jihlava region and is supplemented with memories of a contemporary witness. This part also outlines the form of Czechoslovak media landscape and the media functioning, including the key role of the press as a propaganda tool. Further, it deals with the formation of local village newspapers and their subsequent ten-year development. The purpose of the research part of the thesis is to determine how the newspapers informed about selected topics via quantitative and qualitative method. This combination of approaches allows not only to reveal representation of topics, their frequency and other quantitative indicators, but also provides a relatively detailed insight into the way how newspapers wrote about „village rich men“ and the village socialization. The diploma thesis also includes photographs of that period illustrating the work of cooperatives. The final part of the thesis presents the results of both parts of the research, interprets the data and also answers the individual research questions.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK