Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Obraz médií/novinářství v české próze 60. let
Název práce v češtině: Obraz médií/novinářství v české próze 60. let
Název v anglickém jazyce: The Image of Media/Journalism in the Czech Prose of the 1960´s
Klíčová slova: Média, obraz médií, novinář, šedesátá léta, česká literatura
Klíčová slova anglicky: Media, The Image of Media, journalist, 1960´s, Czech literature
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 02.07.2019
Datum zadání: 02.07.2019
Datum a čas obhajoby: 21.09.2020 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:28.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 21.09.2020
Oponenti: doc. PhDr. Barbara Köpplová, CSc.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Primární literatura:
KUNDERA, Milan. Žert. Praha: Československý spisovatel, 1967.
MICHAL, Karel. Bubáci pro všední den. Praha: Československý spisovatel, 1961.
MICHAL, Karel. Bubáci pro všední den. Praha: Československý spisovatel, 1991.
MUCHA, Jiří. Pravděpodobná tvář. Praha: Československý spisovatel, 1963.
ŠKVORECKÝ, Josef. Lvíče: koncové detektivní melodrama. Praha: Československý spisovatel, 1969.
VACULÍK, Ludvík. Sekyra. Praha: Československý spisovatel, 1969.

Sekundární literatura:
CULLER, Jonathan. Krátký úvod do literární teorie. Vyd. 1. Brno: Host, 2002.
Jedná se o jednu ze stěžejních shrnujících příruček představující základní směry a problémy současné světové literární vědy. Pro práci bude využita hlavně kapitola věnující se narativu.

HALL, Stuart (ed.). Representation: Cultural representations and signifying practices. 1. vyd. London, Thousand Oaks, New Delhi: Sage, 2001. 400 s. ISBN 0-7619-5432-5.
Pouze kapitola The work of representation, s. 12-65.

JIRÁK, Jan, KÖPPLOVÁ, Barbara. Postava novináře v beletrii a hraném filmu jako výpověď o profesi. In: KÖPPLOVÁ, Barbara, WOLÁK, Radim. Česká média a česká společnost v 60. letech. Praha, Radioservis, 2008, s. 55-63.
Studie tematizuje dvojí roli žurnalistického povolání – novinář jako hledač pravdy, ale také obviňován z úpadku mravů. Dále je zde podrobněji rozebrán obraz novináře v literární a filmové produkci 60. let v českém prostředí.

BEDNAŘÍK, Petr, JIRÁK, Jan a KÖPPLOVÁ, Barbara. Dějiny českých médií: od počátku do současnosti. Praha: Grada, 2011.
Základní kompendium přinášející chronologicky řazený vývoj českých médií v kontextu historického vývoje ve světě i v českých zemích na pozadí společenských a kulturních změn. Bude využito pro kapitolu popisující situaci československých médií v 60. letech.

KONČELÍK, Jakub, Pavel VEČEŘA a Petr ORSÁG. Dějiny českých médií 20. století. Praha: Portál, 2010.
Základní kompendium přinášející chronologicky řazený vývoj českých médií ve 20. století. Kniha postihuje nejdůležitější oblasti oboru z hlediska dějin cenzury, legislativy, tisku, televize, rozhlasu a dalších médií. Bude využito pro kapitolu popisující situaci československých médií v 60. letech.

KUBÍČEK, Tomáš. Vypravěč. Kategorie narativní analýzy. Brno: Host, 2007.
Jedná se o první rozsáhlejší studii o narativu v českém prostředí, soustředící se na vypravěčskou kategorii, kterou lze svým přínosem k překladům děl významných literárních teoretiků jako jsou Tzvetan Todorov, Gérard, Genette, Jonathan Culler či Seymour Chatman, prostřednictvím nichž jsou čtenáři schopni rozumět fikčním světům.

CHVATÍK, Květoslav. Svět románů Milana Kundery. Brno: Atlantis, 2008.
Obsáhlá literárněvědná esej významného českého literárního vědce zabývající se dílem Milana Kundery. Pro práci budou použity kapitoly zabývající se knihou Žert, světem postav tohoto díla a naratologických způsobů Kundery.

JUNGMANN, Milan. Dva romány z doby přechodu. In: Obléhání Tróje. Praha:
Československý spisovatel, 1969.
Výbor z recenzí a úvah jednoho z předních literárních kritiků 20. století. Jungmann ve svých recenzích ukazuje proces postupného přehodnocování stanovisek od marxisticky zjednodušeného pohledu na realitu k jejímu komplexnějšímu vidění, představuje se jako kritik orientovaný především na nově vznikající prózu se současnou tematikou, jenž ostře vnímá společenský kontext literárního díla a důsledně hodnotí jeho vazby na realitu. Jungmann se zde zaměřuje především na romány deziluze – Žert a Sekyru, rozebírá je, srovnává a ukazuje jejich rozdílnosti.

LEHÁR, Jan – STICH, Alexandr – JANÁČKOVÁ, Jaroslava – HOLÝ, Jiří. Česká literatura
od počátků k dnešku. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2008.
Základní rozsáhlé kompendium chronologicky shrnující vývoj české literatury a literární vědy. Pro potřeby práce bude využita kapitola věnující se 20. století, kde je popsána situace literatury v 60. letech – prozaické žánry, vznik a vývoj jednotlivých periodik, nastíněna situace československých médií.

SUCHOMEL, Milan. Literatura z časů krize. Šest pohledů na českou prózu 1958–1967. Brno: Atlantis, 1992.
Kniha je koncipována jako šest kritických esejů významného literárního kritika 20. století Milana Suchomela o české próze let 1958-1967. V jednotlivých kapitolách se autor zabývá soudobými otázkami v kontextu významných dobových děl. Zaměřuje se na díla všech výše uvedených autorů - Michal, Mucha, Vaculík, Kundera a Škvorecký.

TRAMPOTA, Tomáš, VOJTĚCHOVSKÁ, Martina. Metody výzkumu médií. Praha, Portál, 2010.
Kniha se zabývá podrobným popisem jednotlivých metod užívaných při výzkumu médií. Jednotlivé metodické postupy jsou ukázány na praktických příkladech z českých médií. Pro práci bude využita hlavně kapitola zabývající se interpretací textu.

Předběžná náplň práce
Ve své práci se chci zabývat zobrazováním médií a novinářství v české próze 60. let 20. století. Práce bude koncipována jako analýza vybraných prozaických děl, v nichž je popsán systém fungování médií či zde figuruje postava novináře. Vlivem postupného uvolňování komunistického režimu v Československu v období 60. let proměny zasáhly i literaturu a mohla tak vzniknout literární díla kritizující současný stav společnosti. Pro analýzu byla na základě časového vymezení 60. let a tématu obrazu médií zvolena tato díla: povídky Mrtvá kočka a Kokeš od Karla Michala, obě pochází ze sbírky satirických groteskních povídek Bubáci pro všední den (1961), dále méně známý psychologický román Jiřího Muchy Pravděpodobná tvář (1963) o novináři, který je v době kultu osobnosti nespravedlivě šikanován. Další dvě analyzované knihy patří mezi nejvýznamnější literární díla 60. let. Jedná se o Sekyru (1966) Ludvíka Vaculíka a Žert (1967) od Milana Kundery. Oba představují tzv. román deziluze, kdy je prosazován motiv osobního ztroskotání a vystřízlivění z předchozích ideálů, které se promítají do obecnějšího obrazu doby a do úvah nad místem jedince v dějinách. Posledním analyzovaným dílem bude detektivní román Lvíče (1969) od Josefa Škvoreckého reflektující problematiku viny a trestu.

Cílem práce je prostřednictvím obsahové a textové analýzy výše zmíněných knih, které se ve většině případů odlišují žánrem, ukázat obraz médií a novinářství v jednotlivých prozaických dílech, ukázat, jak jednotliví autoři popisují fungování médií v uvolňujících se 60. letech a jakým způsobem zobrazují novináře. Média odrážela tehdejší stav společnosti v Československu a práce chce ukázat, jak jednotliví autoři reflektují tento fenomén ve svých dílech.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In my work I want to deal with the portrayal of media and journalism in Czech prose of the 1960s. The work will be conceived as an analysis of selected prose works, in which the system of media functioning is described or the figure of a journalist appears here. Due to the gradual easing of the communist regime in Czechoslovakia in the 1960s, changes also affected literature, and literary works criticizing the current state of society could have emerged. Based on the time of the 1960s and the theme of media images, the following works were chosen for the analysis: the short stories Mrtvá kočka and Kokeš by Karel Michal, both from the collection of satirical grotesque short stories Bubáci pro všední den (1961), lesser-known psychological novel Pravděpodobná tvář (1963) by Jiří Mucha about a journalist who is unfairly bullied during the age of cult of personality. The other two analyzed books are among the most important literary works of the 1960s. These are Sekyra (1966) by Ludvík Vaculík and Žert (1967) by Milan Kundera. Both represent the so-called novel of disillusionment, which promotes the theme of personal failure and sobriety from previous ideals, which are reflected in a more general picture of the time and in reflections on the place of the individual in history. The last work to be analyzed will be Josef Škvorecký's detective novel Lvíče (1969), reflecting the issue of guilt and punishment.

The aim of the work is to show the image of media and journalism in individual prose works, to show how individual authors describe the functioning of the media in the releasing 60s and how to portray journalists. The media reflected the state of society at the time in Czechoslovakia, and the work wants to show how individual authors reflect this phenomenon in their works.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK