Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Balkánská migrační trasa: řešení migrační vlny v Bosně a Hercegovině a zapojení neziskových organizací
Název práce v češtině: Balkánská migrační trasa: řešení migrační vlny v Bosně a Hercegovině a zapojení neziskových organizací
Název v anglickém jazyce: Balkan migration route: Addressing the migration wave in Bosnia and Herzegovina and the participation of non-profit organizations
Klíčová slova: migrační krize, humanitární krize, balkánská migrační trasa, Bosna a Hercegovina, migrant, uprchlík, neziskové organizace
Klíčová slova anglicky: migration crisic, humanitarian crisis, balkan migration route, Bosnia and Herzegovina, migrant, refugee, , non-profit organizations
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.05.2018
Datum zadání: 07.06.2018
Datum a čas obhajoby: 09.09.2020 08:30
Místo konání obhajoby: Pekařská 16, JPEK108, 108, Malá učebna, 1.patro
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 09.09.2020
Oponenti: PhDr. Jiří Kocián, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Práce si klade za cíl analyzovat současnou migrační krizi z Blízkého východu do Evropy, a především se zaměřit na aktuálně využívanou balkánskou cestu. Má především za úkol zodpovědět tyto otázky: Jak se k problematice znovuvyužití balkánské trasy k migraci do Evropy staví jednotlivé státy? Má jejich chování nějakou návaznost na zkušenosti s migrací z historie? Jak je tato problematika prezentována v českých médiích ve srovnání se zahraničními?
Seznam odborné literatury
- Jan-Paul Brekke, Grete Brochmann, „Stuck in Transit: Secondary Migration of Asylum Seekers in Europe, National Differences, and the Dublin Regulation“, Journal of Refugee Studies 28, no. 2 (1 June 2015): 145–162, https://academic.oup.com/jrs/article/28/2/145/1542354.
- Danilo Mandic, „Trafficking and Syrian refugee smuggling: evidence from the balkan route.“ Social Inclusion 5, no. 2 (2017): 28-38, https://dash.harvard.edu/handle/1/34257919.
- Sai Felicia Krishna-Hensel, Migrants, Refugees, and the Media: The New Reality of Open Societies (Global Interdisciplinary Studies Series), (Londýn: Routledge, 27. květen 2018), 81- 110.
- Senada Šelo Sabič a Sonja Borič, At the Gate of Europe: A Report on Refugees on the Western Balkan Route, (Záhřeb: Friedrich Ebert Stiftung Office Zagreb, 2016), 4, https://library.fes.de/pdf-files/bueros/kroatien/13059.pdf.
- Parliamentary Assembly of Bosnia and Herzegovina, Law on Asylum (Sarajevo: BiH Official Gazette, 19. února 2016), článek 31, https://www.refworld.org/docid/58b575084.html
- Karolina Augustova, Anaïs Thévenot, Jack Sapoch a Alba Diez Arrea „Border violence on the balkan route: People trying to reach asylum in the eu violenty pushed from croatia and slovenia to serbia and bosnia-herzegovina“ No name kitchen, leden 2019, 5-7 http://www.nonamekitchen.org/wp-content/uploads/2019/01/Finished-Border-Violence-on- the-Balkan-Route.pdf.
Předběžná náplň práce
Tato práce si klade za cíl zaměřit se na současnou migrační krizi z Blízkého východu a Severní Afriky do Evropy a na cestu vedoucí skrze západní balkánské státy. Snaží se analyzovat, jak se k problematice migrační krize staví státy v daném regionu, konkrétně především Bosna a Hercegovina, a jak se podílí na řešení situace zahraniční neziskové organizace.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis aims to focus on the current migration crisis from the Middle East and North Africa to Europe and on the route through the Western Balkans. It tries to analyze how the states in the region, especially Bosnia and Herzegovina, reacted to the issue of the migration crisis, and how the non-profit organizations participated on resolving the situation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK