Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Historie žen jako nástroj komunistické propagandy v letech 1948 až 1956
Název práce v češtině: Historie žen jako nástroj komunistické propagandy v letech 1948 až 1956
Název v anglickém jazyce: Women’s History as an Instrument of Communist Propaganda in Czechoslovakia between 1948 and 1956
Klíčová slova: historie žen; komunismus; propaganda; Československo; 50. léta 20. století
Klíčová slova anglicky: women's history; communism; propaganda;Czechoslovakia; 1950s
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jitka Gelnarová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.08.2017
Datum zadání: 15.08.2017
Datum a čas obhajoby: 11.06.2018 08:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4019, Jinonice - místn. č. 4019
Datum odevzdání elektronické podoby:11.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 11.06.2018
Oponenti: Hana Kubátová, M.A., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování

Zdůvodnění výběru práce

Komunistický režim využíval dějinné události a osobnosti jako téma propagandy. Jedním z příkladů takového využití může být role husitství v komunistické propagandě. To, jak režim s tématem husitství pracoval, je již předmětem odborného bádání (viz RANDÁK, 2015). Jedním z důležitých aspektů ideologie marxismu-leninismu byla deklarovaná rovnost ženy a muže. V souvislosti s tím se můžeme ptát, zda využíval režim pro účely propagandy také ženy z historie ve stejné míře jako "historické muže". Pracoval režim s obrazy žen v historii?

Tématu genderu je ze strany odborné veřejnosti věnována rostoucí pozornost, ta se soustředí zejména na genderové role a vztahy, postavení ženy a muže v období reálného socialismu (zejm. Havelková, Oates-Indruchová 2015; Nečasová 2011) či na téma genderu a umění (např. Oravcová, 2014). Málo pozornosti je však věnováno roli historie žen v komunistické propagandě. Z toho vychází volba tématu práce.

Vzhledem k omezenému rozsahu bakalářské práce není možné se zabývat celým obdobím komunismu, proto bylo téma omezeno na období 50. let 20. století, tedy období, které politologové označují jako období totalitního režimu a které bylo nejvíce ovlivněno ideologií marxismu-leninismu a jejím pojetím ženské emancipace. V dalších dekádách socialismu se režim vyvíjel a ideologie oslabovala.



Předpokládaný cíl

Cílem práce bude zodpovědět na výzkumné otázky:
Jak komunistická propaganda v padesátých letech pracovala s tématem žen z historie?
Byly ženy z historie tématem propagandy a proč? Jaký obraz či obrazy žen z historie propaganda vytvářela a za jakým účelem?
Které ženské historické postavy režim vybíral pro účely propagandy? Co je spojovalo?

K zodpovězení výzkumných otázek je třeba studovat prostředky propagandy, které cílily na celou československou společnost. Studovaným materiálem budou tedy učebnice dějepisu zajišťující vštěpování ideologie již od dětského věku, deník Rudé právo, tiskový orgán komunistické strany, zacílený na širokou veřejnost a ženský týdeník Vlasta, jakožto tiskový orgán Československého svazu žen.


Metodologie práce

Bakalářská práce bude provedena na základě kombinace kvalitativního a kvantitativního výzkumu. Výzkum bude založen zejména na obsahové a diskurzivní analýze sledovaného materiálu. Studovanými materiály budou komunistické učebnice dějepisu pro základní školu, deník Rudé právo a týdeník Vlasta v rámci zkoumané dekády. Prostřednictvím obsahové analýzy zjistíme, jak velký prostor byl věnován ženám z historie v komunistické propagandě. Diskurzivní analýza zacílí na to, jaký obraz, resp. obrazy žen z historie propaganda v padesátých letech vytvářela.


Základní charakteristika tématu

Po roce 1948 nastal zásadní zlom ve vývoji Československa. Nový režim se oficiálně řídí ideologií marxismu-leninismu, která kromě jiného staví ženu na roveň muže. Režim si uvědomuje, jak důležitým nástrojem je jeho propaganda a kam přesně jí mířit. Snaží se působit na celou společnost - muže, ženy i děti. Po nastolení totalitního režimu je nezbytné okamžitě začít vychovávat další generace se stejným ideologickým základem, a to nejlépe prostřednictvím školních učebnic. Dospělým byla ideologie podsouvána mimo jiné prostřednictvím deníku Rudé právo, konkrétně ženám pak zejména časopisem Vlasta. Práce se věnuje tématu socialistické propagandy v padesátých letech, konkrétně tomu, jakým způsobem propaganda pracovala s tématem žen z historie. Sledovanými materiály budou jmenované nástroje propagandy.

Seznam odborné literatury
Základní literatura
Zdroje bakalářské práce jsou za prvé studované materiály (deník Rudé právo, týdeník Vlasta a učebnice dějepisu pro základní školy).

Za druhé to jsou publikace pro vytvoření teoretické části práce.
Bibliografie zabývající se propagandou
- RANDÁK, Jan. V záři rudého kalicha: politika dějin a husitská tradice v Československu 1948-1956. Praha : Nakladatelství Lidové noviny ; Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2015.
- RYCHLÍK, Jan. Komunistická propaganda v Československu 1945-1989 z tematického hlediska. Jan Rychlík. In: Informační boj o Československo/v Československu (1945-1989). Praha : Ústav pro studium totalitních režimů 2014 s. 18-27.
- FIDELIUS, Petr. Řeč komunistické moci. Vyd. 1. Praha: Triáda, 1998. 216 s. Paprsek; sv. 2
- ARENDTOVÁ, Hannah: Puvod totalitarismu, OIKOYMENH, Praha 1996
- SERVICE, Robert, Soudruzi. Světové dějiny komunismu. Praha 2009.

Bibliografie zabývající se gendrovou otázkou a ženami v období socialismu
- HAVELKOVÁ, Hana a Libora OATES-INDRUCHOVÁ. Vyvlastněný hlas. Praha: SLON, 2015.
- ORAVCOVÁ, Jana. Mocné ženy alebo ženy moci? Vizuálna kultúra, reprezentácia, ideológia, 2014
- NEČASOVÁ, Denisa. Buduj vlast - posílíš mír. Matice Moravská, 2011.
Předběžná náplň práce
Předpokládaná struktura práce
V úvodu práce bude zdůvodněn výběr práce, bude představen současný stav bádání, bude vymezen cíl, položeny výzkumné otázky a popsána metodologie práce.

První část práce se zaměří na teorii propagandy - nejdříve propagandy jako takové a následně konkrétně v komunistickém režimu.
Zároveň bude přiblížen historický kontext období padesátých let minulého století. Teoretická část se bude zabývat také tématem propagandy v Československu v padesátých letech obecně - mechanismy a cíli.

V praktické části bude provedena obsahová a diskurzivní analýza sledovaného materiálu popsaného výše.

V závěru budou představeny výsledky práce.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK