Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Role influencerů na Instagramu v životě teenagerů
Název práce v češtině: Role influencerů na Instagramu v životě teenagerů
Název v anglickém jazyce: Role of influencers on Instagram in life of teenagers
Klíčová slova: Dospívání, Generace, Identita, Influencer, Instagram, Internet, Nová média, Teenager
Klíčová slova anglicky: Adolescence, Generation, Identity, Influencer, Instagram, Internet, New media, Teenager
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Markéta Supa, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.08.2017
Datum zadání: 11.08.2017
Datum a čas obhajoby: 21.06.2018 08:30
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H013, Hollar - místn. č. 013
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2018
Oponenti: Mehmet A. Orhan, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
PAVLÍČEK, Antonín. Nová média a sociální sítě. Praha: Oeconomica, 2010. ISBN 978-80-245-1742-1.
Kniha se zabývá tématikou nových médií a sociálních sítí. Zaměřuje se hlavně na definice, odborný výklad ale také na historii nových médií a sociálních sítí.
VÁGNEROVÁ, Marie. Vývojová psychologie: dětství a dospívání. Vyd. 2., dopl. a přeprac. Praha: Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-2153-1.
Autorka knihy se zabývá psychickým vývojem jedince v období dětství až do dospělosti. Vysvětluje, jaké reakce jsou pro určitá období dospívání standartní a jaké jsou psychické potřeby dětí různého věku.
ŠEVČÍKOVÁ, Anna. Děti a dospívající online: vybraná rizika používání internetu. Praha: Grada, 2014. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-5010-1.
Kniha pojednává o riziku spojeném s užíváním internetu mezi dětmi a mladistvými. Autorka mluví nejen o riziku nadměrného užívání internetu, ale také o soukromí na sociálních sítích, navazování online kontaktů a o online komunitách.
ŠMAHEL, David. Psychologie a internet: děti dospělými, dospělí dětmi. Praha: Triton, 2003. Psychologická setkávání. ISBN 80-7254-360-1.
Autor knihy píše o virtuálním světě a o tom, jak ovlivňuje dospívající jedince, zda si lze zachovat svoji identitu i na internetu, nebo se naše osobnost na internetu mění. Také se zabývá otázkou virtuálních vztahů a komunikace.
BOYD, danah. It's complicated. New Haven: Yale University Press, 2014. ISBN 0300166435.
Autorka založila obsah knihy na několikaletém průzkumu mezi teenagery a zabývá se otázkou, zda mají média vliv na kvalitu života dospívajících.
Předběžná náplň práce
Předpokládaným cílem práce je zjistit, jaké osobnosti teenageři sledují, jaký obsah sledují na sociálních sítích a jakou roli v jejich životě tzv. influenceři hrají. Kladeny budou otázky zejména typu: Jaký obsah sledují na sociálních sítí, na jakých sociálních sítích jsou aktivní, koho konkrétně na těchto platformách sledují. Také budu klást otázky směrem na ovlivnění např., zda je jejich každodenní činnost, nákupní chování, tvorba vlastního obsahu, ale i rozhodování o vlastní budoucnosti, ovlivněna podle influencerů, které sledují apod.

Hypotézy:
1) Teenageři sledují spíše youtubery a blogery, než slavné osobnosti.
2) Sledovaný obsah slouží k inspiraci.
3) Influenceři ovlivňují rozhodování teenagerů ohledně jejich budoucnosti.
4) Sledovaný obsah ovlivňuje jejich nákupní chování.
5) Nejoblíbenější soc. platformou je Instagram.

1) Úvod
2) Teoretická část
a. Sociální sítě – výčet nejpopulárnějších soc. sítí a jejich historie
b. Internet a web 2.0 – charakteristika a historie
c. Adolescence – definice dospívání z pohledu psychologického a sociologického
d. Typy účtů na Instagramu – rozlišení základních typů účtů na Instagramu dle jejich obsahu
e. Influencer – definice pojmu, influencer z pohledu marketingu
3) Praktická část
a. Metodologie sběru dat
b. Stanovení hypotéz
c. Analýza dotazníkového šetření
d. Vyhodnocení hypotéz dle výsledků šetření
4) Závěr
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main topic of the diploma thesis is the role of modern opinion leaders on social networks, in this work specifically on Instagram, in the life of teenagers. The objective of the theoretical part of the thesis is to characterize influencers and to put them in the historical context of opinion leadership. Since the thesis deals with influencers on social networks, it also explains the historical context of the establishment of the Internet and the Web 2.0, thanks to which these platforms could originate. The last chapter of the theoretical part is devoted to the characteristics of the present generation of adolescents and their relation to social networks.
The practical part analyzes the results of the quantitative measurement. The research was distributed among students from one secondary grammar school in Prague using an internet link. The questionnaire was consisted of five parts, each focusing on a different topic. At the end of the thesis there is a discussion of the results in the context of the theoretical framework.
Based on the research, it was found that teenagers spend about 30 minutes per day on Instagram and mostly before bedtime. They consider it as a social network with a negative impact, especially on the quality of sleep and cyberbullying. Influencers on Instagram inspired them in fashion and travelling. Another reason to follow them are the same interests as the influencers have.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK