Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mediální obraz brexitu v českém tisku
Název práce v češtině: Mediální obraz brexitu v českém tisku
Název v anglickém jazyce: Media Image of Brexit in the Czech Press
Klíčová slova: Brexit, Evropská unie, odchod z Evropské unie, mediální obraz, český tisk, mediální systém, modely médií, obsahová analýza, zakotvená teorie.
Klíčová slova anglicky: Brexit, European Union, leaving the Europaen Union, media image, Czech press, media systém, models of media, content analysis, grounded theory.
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: Dr. phil. habil. Ulrike Lütke Notarp, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.08.2017
Datum zadání: 10.08.2017
Datum a čas obhajoby: 22.06.2018 08:30
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2018
Oponenti: PhDr. Jan Křeček, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
DIJK, Teun A. van. Discourse studies: a multidisciplinary introduction. 2nd ed. Thousand Oaks, Calif.: Sage Publications, 2011. ISBN 978-1848606494.
FAIRCLOUGH, Norman. Media discourse. Reprint. London [u.a.]: Arnold, 2002. ISBN 9780340588895.
HOFSTEDE, Geert H., Gert Jan. HOFSTEDE a Michael. MINKOV. Cultures and organizations:
software of the mind : intercultural cooperation and its importance for survival. 3rd ed. New York.
INGLEHART, Ronald. a Christian WELZEL. Modernization, cultural change, and democracy: the human development sequence. New York: Cambridge University Press, 2005. ISBN 978-0521609715.
NOTARP, Ulrike. „Případ Kundera“ v českých médiích v roce 2008. Souvislosti: Revue pro literaturu a kulturu. Příbram: Pbtisk, 2009, 20(4).
TRAMPOTA, Tomáš a Martina VOJTĚCHOVSKÁ. Metody výzkumu médií. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-683-4.
WODAK, Ruth a Michael MEYER. Methods of critical discourse studies. 3rd edition. ISBN 9781446282410.
Předběžná náplň práce
V červnu 2016 odhlasovali britští občané v referendu odchod Velké Británie z Evropské unie. Velká Británie se tak stává první zemí, která se rozhodla pro tento radikální krok. I přesto, že je členem EU od roku 1973 a nezapojila se do všech integračních mechanismů (např. společná měna EURO), je Velká Británie jednou z nejsilnějších a nejvlivnějších zemí EU. O to větší bude zřejmě mít její odchod z EU dopad na fungování celé unie.
Výsledky referenda i kampaň, která mu předcházela, stejně jako reakce na výsledky hlasování velmi silně reflektovala domácí média, ale i média v ostatních členských zemích, tedy i v České republice. Kromě informativních článků byla k tématu publikována řada komentářů. Právě analýza těchto komentářů bude předmětem mé diplomové práce.
Analyzovány budou komentáře týkající se brexitu, které byly publikovány v roce 2016.
Analýza bude prováděna z poloviny na článcích, které vyšly v českých tištěných médiích a z poloviny na článcích, které vyšly v britských tištěných médií.
Ve své diplomové práci bych ráda porovnala, jakým způsobem je prezentován brexit v českém a britském tisku, jaký mediální obraz média v obou zemích vytvářejí. Na základě výsledků analýzy budu porovnávat co mají tyto mediální obrazy společného a v čem se liší. Zároveň se budu zamýšlet i nad tím, zda tyto mediální obrazy mají svůj původ v historii obou zemí, nebo zda se jedná o aktuální, ojedinělý stav. Výsledná data bych ráda rozšířila o historické důvody, které způsobují odlišnost britského a českého mediálního obrazu. V potaz budu brát i odlišnou politickou a ekonomickou situaci obou zemí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In June 2016 British citizens voted in the referendum to leave the UK from the European Union. Great Britain is becoming the first country to decide for this radical move. Even though it has been a member of the EU since 1973 and has not joined all the integration mechanisms (eg the euro), the UK is one of the most powerful and influential EU countries. The greater the EU's exit will probably have an impact on the functioning of the whole of the Union.
Both the results of the referendum and the campaign that preceded it, as well as the response to the results of the vote, were strongly reflected by the domestic media, as well as by the media in other member countries, including the Czech Republic. In addition to informative articles, a number of comments have been published. The analysis of these comments will be the subject of my thesis.
Comments on Brexit, which were published in 2016, will be analyzed.
The analysis will be carried out in half on articles published in Czech printed media and half on articles published in the British print media.
In my diploma thesis, I would like to compare how Brexit is presented in the Czech and British press, what media image of the media in both countries they create. Based on the results of the analysis, I will compare what these media images have in common and how they differ. At the same time, I will also wonder whether these media pictures have their origins in the history of both countries, or whether it is a current, unique state. I would like to extend the resulting data to the historical reasons that cause the difference between the British and Czech media images. I will also take into account the different political and economic situation of both countries.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK