Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Domestikace chytrých telefonů u mladých v České republice: Smíšený výzkum
Název práce v češtině: Domestikace chytrých telefonů u mladých v České republice: Smíšený výzkum
Název v anglickém jazyce: Domesticaton of smartphones among youth in Czech Republic: Mixed-method study
Klíčová slova: domestikace, chytrý telefon, aplikace, produživatel, mladí lidé, smíšený výzkum, log data, trace interview
Klíčová slova anglicky: domestication, smartphone, applications, produser, youth, mixed-method research, log data, trace interview
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Markéta Supa, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.08.2017
Datum zadání: 10.08.2017
Datum a čas obhajoby: 22.06.2018 08:30
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2018
Oponenti: PhDr. Filip Huněk, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
A. BARGH, John, Katelyn Y. A. MCKENNA a Grainne M. FITZSIMONS. Can You See the Real Me? Activation and Expression of the “True Self” on the Internet. Journal of Social Issues. Jan2002, Vol. 58(No. 1), p. 33-48 [cit. 2016-12-03]. ISSN: 0022-4537

Publikace se zabývá tématem chování lidí na internetu, konkrétně v internetové “interpersonální” komunikaci. Autoři si dali za cíl ověřit hypotézu, že člověk je ochotný ukázat své pravé já spíše na internetu oproti komunikaci tváří v tvář, a díky tomu formovat úzké vztahy s jinými lidmi na internetu. Autoři provedli celkem tři sociální experimenty, jejichž metody a výsledky také prezentovali v této studii.

BERKER, Thomas. Domestication of media and technology [online]. Maidenhead: Open University Press, 2006. ISBN 978-0335-217-687. Dostupné z: https://books.google.cz/books?hl=en&lr=&id=6bPlAAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA229&dq=silverstone+domestication+theory&ots=QOUlCc-6o7&sig=qm30mFYgkWdwWVse3kjb6MshBSc&redir_esc=y#v=onepage&q=silverstone%20domestication%20theory&f=false

Kniha popisuje teorii domestikace, jeden z klíčových konceptů v mediálních a technologických studiích. Nabízí pohledy na to, jak se z převratné technologické novinky stává samozřejmost, součást každodenního života. Publikace souhrnně představuje minulé, současné i možné budoucí aplikace teorie domestikace, kriticky je reflektuje, nabízí vlastní komentáře a nastiňuje možný další vývoj teorie.

CRESWELL, John W. Research design: qualitative, quantitative, and mixed methods approaches. 3rd ed. Thousand Oaks, Calif.: Sage Publications, c2009. ISBN 978-1-4129-6557-6.

Publikace představuje přehled kvantitativních, kvalitativních a smíšených metod výzkumu. Obsahuje teorie i praktické návody, jak ve výzkumu postupovat. Pokrývá všech šest možností smíšeného výzkumu. Autor provádí čtenáře výzkumným procesem, od formulace otázek a hypotéz, po sběr dat
a interpretaci výsledků.

DEUZE, Mark. Media life. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015. Studia nových médií. ISBN 978-80-246-2815-8.

Publikace představuje ucelený koncept „života v médiích, ne s médii, jak to většinová společnost vnímá. Píše o současných médiích v předpokladem, že jde o něco, co je všude kolem nás, co prostupuje našimi životy a je do jisté míry už neviditelné. Jsme ve fázi, kde nejsme schopní spolehlivě rozlišit reálný a mediovaný svět. Autor přichází s definicemi jevů typickými pro dnešní pokrokovou společnost (hypersociabilita, zombie media atd.) a s novými teoriemi společenského uspořádání, které se utvořily a stále tvoří důsledkem globálního masového používání mediálních technologií.

DIJCK, José van. The culture of connectivity: a critical history of social media. New York: Oxford University Press, 2013. ISBN 978-0-19-997078-0.

Kniha představuje teorii kritického pohledu na sociální média. Nabízí nový pohled na známé sociální sítě jako Facebook, YouTube, Twitter, Wikipedia nebo Flikr. Poskytuje komplexní pohled na výraznější společenské a kulturní trendy, na kterých je fungování zmíněných sociálních platforem postaveno.
MORAVEC, Václav. Média v tekutých časech: konvergence audiovizuálních médií v ČR. Praha: Academia, 2016. Společnost. ISBN 978-80-200-2572-2.

Publikace se zabývá digitální mediamorfózou a jejími důsledky v ČR. Autor v publikaci popisuje společenské změny a změny v chování uživatelů audiovizuálních médií, které nastaly v souvislosti s vývojem mediálních technologií, nástupem nových médií a jejich konvergence, tedy propojování důsledkem stírání především technologických hranic. Pracuje s pojmy jako interaktivita, virtualita, digitalizace, participace, produživatel, glokalizace a podobně.

POSPÍŠILOVÁ, Marie. Facebooková (ne)závislost: identita, interakce a uživatelská kariéra na Facebooku. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3306-0.

Poměrně čerstvá publikace pojednává o sociální síti Facebook. Z pohledu jejich uživatelů se snaží popsat, čím je daná sociální síť specifická, proč a jakým způsobem ji mladí uživatelé v českém prostředí využívají, přičemž vychází především z Goffmanovy teorie dramaturgické metafory.

ROSEN, Larry D. iDisorder: understanding our obession with technology and overcoming its hold on us. New York: Palgrave Macmillan, c2012. ISBN 978-0-230-11757-0.

Publikace představuje jev zvaný iDisorder, který vznikl ve společnosti důsledkem dennodenního používání mediálních technologií. Porucha se projevuje stresem, nespavostí a neustálým nutkáním kontrolovat všechna svá technologická zařízení. Autor v knize na základě dlouholetého výzkumu
o „psychologii technologií“ vysvětluje, proč lidé dnes poruchou iDisorder trpí a nabízí způsoby, jak se jí zbavit a udržet v lidskost ve chvíli, kdy technologie stále víc pronikají do každého aspektu našich životů.

SIAPERA, Eugenia. Understanding new media [online]. Thousand Oaks, CA: Sage Publications, 2011. ISBN 978-1-84860-778-1. Dostupné z: https://books.google.cz/books?hl=en&lr=&id=92dUPzd1gD4C&oi=fnd&pg=PP2&dq=Siapera,+E.+(2012).+Understanding+New+Media.+London:+SAGE+Publications+Ltd&ots=e05f_fR1tz&sig=kLporWyIwyu-4g2EiGisaTFqHjU&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Autorka v knize staví na faktu, že nová média jsou všude kolem nás a spolu s rychlým technologickým vývojem a spoustou teoretických pohledů nikdy nebylo těžší je pochopit. Autorka vysvětluje základní teorie a přístupy k dopadu nových médií na ekonomii, společnost, identitu, politiku, přátelství, občanství a každodenní život.

SPITZER, Manfred. Digitální demence: jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Brno: Host, 2014. ISBN 978-80-7294-872-7.

Publikace nabízí velmi kritický přístup k důsledkům globální digitalizace. Autor přichází s neurovědeckým konceptem digitální demence, která postihuje mladé. V knize tvrdí, že digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci a přemýšlet rozumem. Výsledky výzkumu potvrdily, že na digitálních médiích vzniká závislost a navíc nám ochabují paměť, poškozují tělo a mysl. U dětí a mladistvých klesá schopnost učení, vznikají u nich nejrůznější psychické i fyzické poruchy. Autor v knize vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí.
Předběžná náplň práce
Práce se bude věnovat domestikaci chytrých telefonů u mládeže v České republice. Poskytne hlubší pohled na to, jak a do jaké míry si dospívající osvojili chytré telefony a jakým způsobem je zařadili do své běžné denní rutiny. Bude sledovat, jaké aplikace v telefonu používají, jak dlouho, jak intenzivně na nich tráví čas a nakolik to vše ovlivňuje jejich každodenní život.

Cílem práce je prozkoumat, jak k přistupují k jedné z nejpokrokovějších dennodenně užívaných technologií ti, kteří nepoznali dobu před neexistencí chytrých telefonů. Výzkum bude exploračně-explanační povahy, bude pomocí kvantitativních metod (sběr log dat přes speciální mobilní aplikaci) zkoumat frekvenci a intenzitu používání konkrétních aplikací, personalizaci funkcí, ale přinese také kvalitativní rozměr role chytrých telefonů v životech mladistvých na základě dotazníků a skupinových rozhovorů. Výzkumné otázky a hypotézy budou stanoveny na základě rešerše literatury.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Study will be devoted to domestication of smart phones in Czech Republic. It will provide a deeper insight into how and to what extent young people have adopted smart phones and how they have incorporated them into their daily routine. Study will monitor what applications they use on the phone, how many time they spend on them and how much smart phones affect their everyday life.

The aim of the paper is to explore how one of the most advanced technologies use those, who did not know the time before existence of smart phones. Research has explorative and explanation disposition and it will, by using quantitative methods (log data collected via a special mobile application), examine the frequency and intensity of usage of specific applications, personalization of functions, but also the qualitative dimension of the role of smart phones in lives of youth based on questionnaires and group interviews. Research questions and hypotheses will be defined from literature search.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK