Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Obsahová analýza českých feministických fanzinů
Název práce v češtině: Obsahová analýza českých feministických fanzinů
Název v anglickém jazyce: The content analysis of Czech feminist zines
Klíčová slova: Anarchofeminismus, zin, Riot Grrrls, kontrakultura, alternativní média, subkultura, ideologie
Klíčová slova anglicky: Anarchofeminism, zine, Riot Grrrls, counter-culture, alternative media, subculture, ideology
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: Mgr. Tereza Fousek Krobová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.07.2017
Datum zadání: 19.07.2017
Datum a čas obhajoby: 18.06.2018 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H011, Hollar - místn. č. 011
Datum odevzdání elektronické podoby:11.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2018
Oponenti: Mgr. Miloš Hroch, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
OSVALDOVÁ, Barbora. Česká média a feminismus. Praha: Libri, 2004. Gender sondy. 160 s. ISBN 80-727-7263-5.
Kniha se věnuje jak teorii feminismu samotné, tak i tomu, jaké měl a má feminismus mís- to v českém kontextu. Rozebírá problematiku vyjadřování se o ženách v médiích, ženské časopisy i ženy — novinářky jako takové.

ADKINS, Lisa a Beverley. SKEGGS. Feminism after Bourdieu: antologie současného amerického myšlení o feminismu, dějinách a vizualitě. Malden, MA : Blackwell Pub- lishing: One Woman Press, 2004. Průhledy (Academia). 268 s. ISBN 14-051-2395-8. Přestože se Bourdieu feminismu přímo nevěnoval, jeho sociální teorie může být na sou- časný feminismus aplikovatelná. Kniha představuje sérii textů feministických teoretiček, které reflektují Bourdieho odkaz a kriticky rozšiřují jeho sociální teorii.

NOE, Marie, Josef CHUCHMA a Eva KLIMENTOVÁ. Nové čtení světa: [sborník]. Pra- ha: M. Chřibková, 1999. Nové čtení světa. ISBN 80-902-4436-X.
Sborník textů, mapující podobu feminismu na konci 90. let a různé úhly pohledu na vní- mání feministického myšlení z hlediska žen i mužů. Příspěl sem například Pavel Kosatík, Olga Sommerová nebo Václav Bělohradský.

DUNCOMBE, Stephen. Notes from underground: zines and the politics of alternative culture. New York: Verso, 1997. Haymarket series. ISBN 18-598-4158-9.
Texty spojují teorii i historii publikování zinů od 20. let do současnosti, autor rozebírá i politický význam zinů a jejich místo v popkultuře. Analyzuje také způsob, jakým ziny svým utopickým pohledem usilují o dosažení sociálních změn.

PIEPMEIER, Alison. Girl zines: making media, doing feminism. New York: New York University Press, c2009. Gender sondy. 264 s. ISBN 08-147-6752-4.
Feministické fanziny se týkají především třetí vlny feminismu, jejíž myšlenky pomáhají šířit. Jsou často podomácku vyráběné, pokrývají širokou škálu témat, vznikají kolem nich komunity. Tato kniha se jako úplně první zabývá konkrétně problematikou feministických fanzinů. Autorka popisuje, jak tyto fanziny odrážejí způsob, jakým vnímají a chápou fe- minismus jejich tvůrkyně.

TRAMPOTA, Tomáš a Martina VOJTĚCHOVSKÁ. Metody výzkumu médií. Praha: Por- tál, 2010. ISBN 978-80-7367-683-4.
Autoři knihy rozebírají různé metody, užívané při výzkumu médií. Od zásad komerčního výzkumu médií se dostávají až k jejich akademickému analyzování, jako je analýza re- prezentace či interpretace textu. Pro obsahovou analýzu jsou zásadní kapitoly o zkoumání obsahových významů a struktury textů.

HROCH, Miloš. Samizdat v informační době: Jak ovlivnil Web 2.0 kulturu fanzinů. Praha, 2016. Diplomová práce. Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova. Vedoucí práce Mgr. Pavel Turek, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Ve své práci se budu zabývat českými nízkonákladovými amatérskými časopisy — ziny, které se zaměřují na feministickou tematiku a šíření myšlenek feminismu. Ziny zasadím do kontextu subkultury, ve které vznikly, a následně formou obsahové analýzy budu zkoumat o čem a prostřednictvím jakých prostředků informovaly a šířily myšlenku feminismu. Zaměřím se především na fanziny, vycházející u nás v druhé polovině 90. let a okolo roku 2000.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This work analyzes Czech low-cost amateur publications — zines, that are focused on feminism and feminist issues. First, the zines will be described in the context of the subculture in which they were created. Then I will examine (through content analysis) how they informed about feminist issues and feminism in overall. I will focus mainly on zines published in the 1990s and 2000s.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK