Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Integrace a transnacionální praktiky bosenských imigrantek ve Švédsku
Název práce v češtině: Integrace a transnacionální praktiky bosenských imigrantek ve Švédsku
Název v anglickém jazyce: The Position of Bosnian Women within a Chosen Local Community in Sweden
Klíčová slova: imigrantky, integrace, transnacionalismus, bosenská diaspora, Švédsko, ženská otázka
Klíčová slova anglicky: women immigrants, integration, transnationalism, Bosnian diaspora, Sweden, female emancipation
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.06.2017
Datum zadání: 01.07.2017
Datum a čas obhajoby: 12.06.2018 08:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J2081, 2081, Jinonice - místn. č. 2081
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 12.06.2018
Oponenti: prof. PhDr. Kateřina Králová, Ph.D., M.A.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce bude zmapovat bosenskou emigraci do Švédska, zejména skrze rozhovory a spolupráci s členkami spolku „Bosnien och Hercegovinas Kvinnoriksföbund i Sverige (BHKRF)“. Budu se na základě odpovědí snažit najít odpověď na několik základních otázek: Jak proběhla integrace bosenských žen do švédské společnosti? Došlo k emancipaci stejné jako u švédských žen? Jak proběhlo začlenění do pracovního trhu?, atd.
Problematika integrace do společnosti je velmi aktuálním tématem a současné problémy s integrací imigrantů se ve Švédsku často přirovnávají právě k integraci uprchlíků z bývalé Jugoslávie, která proběhla naopak relativně bez problémů. Bosenská komunita je v 90. letech největší komunitou z bývalé Jugoslávie ve Švédsku, tvoří ji asi 80 000 Bosňáků žijící převážně v jižní části země v oblastech Västergötland a Skåne. Bosenské ženy přicházely do Švédska buď se svými rodinami jako matky či jako malé děti. Ze země zničené válkou přicházely do liberální společnosti, která je navíc velmi rovnostářská a bylo proto nutné, aby se přizpůsobily nové situaci, naučením se nového jazyka či zapojením se do pracovního trhu. Jako příklad nadmíru úspěšné integrace původně bo-senské uprchlice může sloužit Aida Hadžialić, která přišla s rodiči do Švédska jako pětiletá a v pouhých 27 letech se stala ministryní pro gymnazijní vzdělání a vzdělávání dospělých.
Seznam odborné literatury
Faist, Thomas. “Diaspora and transnationalism: What kind of dance partners?” In Diaspora and Transnationalism, ed. Rainer Bauböck and Thomas Faist, 9–34. Amsterdam: University of Amsterdam Press, 2010.
Franz, Barbara. “Bosnian refugee women in (re)settlement: gender relations and social mobility.” Feminist Review 2003, 73: 86–103.
Halilovich, Hariz. “Trans-Local Communities in the Age of Transationalism: Bosnians in Diaspora.” International Migration 50, 1 (2012): 162–178.
Kostić, Roland. “Exploring Trends in Transnational Practices of Conflict-Generated Migrants: Bosnians in Sweden and their Activities towards Bosnia and Herzegovina.” Migration from Bosnia and Hercegovina, 35–45. Staženo 12. 2. 2018. http://www.mhrr.gov.ba/iseljenistvo/Istrazivanja/default.aspx?id=3695&langTag=bs-BA.
Likic-Brboric, Branka and Li Bennich-Björkman. “Swedish Exceptionalism Revisited: The Case of Socio-Economic and Political Integration of Immigrants from Bosnia and Herzegovina in the 1990s.” Migration from Bosnia and Hercegovina, 45–55. Staženo 12. 2. 2018. http://www.mhrr.gov.ba/iseljenistvo/Istrazivanja/default.aspx?id=3695&langTag=bs-BA.
Povrzanović Frykman, Maja. “Views from Within: Bosnian Refugees’ Experience Related to their Employment in Sweden.” In Resettled and Included. Employment Integration of Resettled Refugees in Sweden. ed. Pieter Bevelander et al., 81–128. Malmö: Holmbergs, 2009.
Slavnić, Zoran. “Conflicts and Inter-ethnic Solidarity: Bosnian Refugees in Malmö.” In The Bosnian Diaspora: Integration in Transnational Communities, 263–279. Farnham: Ashgate, 2011.
Valenta, Marko and Sabrina P. Ramet. “Bosnian Migrants: An Introduction.” In The Bosnian Diaspora: Integration in Transnational Communities, ed. Marko Valenta and Sabrina P. Ramet, 1–23. Farnham: Ashgate, 2011.
Valenta, Marko and Zan Strabac. “Transnational Ties and Transnational Exchange.” In The Bosnian Diaspora: Integration in Transnational Communities, ed. Marko Valenta and Sabrina P. Ramet, 163–183. Farnham: Ashgate, 2011.
Předběžná náplň práce
Tématem práce jsou bosenské emigrantky ve Švédsku a jejich integrace v této zemi, považovaná za nejúspěšnější mezi uprchlickými skupinami, a vliv transnacionálních praktik na integraci v nové zemi. V úvodu práce vymezuji pojmy a zásadní témata, jimiž se práce zabývá. Stanovené aspekty integrace jsou zkoumány pomocí polostrukturovaných rozhovorů s vybranými bosenskými imigrantkami žijícími ve Švédsku od 90. let a komparací jejich výpovědí s dosavadní odbornou literaturou na toto téma.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis examines Bosnian women immigrants who came to Sweden in the 1990s and their integration, as well as the influence of transnational practices on their integration, which is considered to be the most successful among immigrants in Sweden. In the theoretical part, the thesis explains the main terms and topics/themes researched. The analytical part consists of comparing the conclusions of scholarly literature to the conclusions drawn from interviews I conducted with Bosnian women in Sweden.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK