Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Senát Parlamentu České republiky optikou voličů: Analýza instituce z perspektivy historie, volební účasti a volebního systému
Název práce v češtině: Senát Parlamentu České republiky optikou voličů: Analýza instituce z perspektivy historie, volební účasti a volebního systému
Název v anglickém jazyce: Czech Senate in perception of electors. The Analysis in View of History, Voter Turnout and Electoral System
Klíčová slova: Senát, historie, volební účast, volební systém, volební reforma
Klíčová slova anglicky: Senate, history, voter turnout, electoral system, electoral reform
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Josef Mlejnek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.03.2017
Datum zadání: 23.05.2017
Datum a čas obhajoby: 20.06.2018 08:15
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4019, Jinonice - místn. č. 4019
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2018
Oponenti: PhDr. Kamil Švec, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Svým zaměřením na zkoumání jediného fenoménu, konkrétní politické instituce v České republice, se jedná o případovou studii. Diplomová práce bude zpracována za použití deskriptivní metody. Ve zpracovávání tématu bude obsaženo několik postupů. K zachycení klíčových prvků historie Senátu je možné zmínit analýzu oficiálních pramenů Parlamentu České/Československé republiky v podobě dostupných stenozáznamů. Při zkoumání volební účasti a všeobecně postojů české veřejnosti k Senátu bude provedena analýza výzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění. V části diplomové práce rovněž dochází k simulaci různých alternativ volebních systémů. Tato probíhá na konkrétních existujících výsledcích voleb do Senátu, přičemž jsou zkoumány změny, které ve výsledcích přinese aplikace různých volebních systémů. Simulace účinků odlišných volebních nastavení dle minulých volebních výsledků představuje relevantní analytický nástroj, který však s sebou přináší jisté limity. Lze jmenovat například psychologické aspekty voličského chování, které jsou pro každý volební systém specifické. Je nutné dbát také na míru odlišnosti simulovaného volebního systému od původního systému. V neposlední řadě je také třeba přistoupit obezřetně k interpretaci výsledků simulace. Simulace v této práci bude testovat modely volebního systému používané pro volbu prezidenta v Argentině, Kostarice, Nikaragui. Dále pak pravidlo Double Complement Rule, které navrhovali autoři Shugart a Taagepera. Prostor je zde také k modelaci vlastních volebních specifik, vždy při zachování principu potenciálně dvoukolového většinového systému.

Předpokládaná osnova práce

Úvod diplomové práce klasicky představí reflektované téma, dále mimo jiné přinese představení výzkumných metod, kriticky se vyrovná s použitou literaturou. Následující kapitoly se budou věnovat představení problematiky bikameralismu obecně, aby následně mohla práce přejít k analýze historického vývoje Senátu na českém území. Následovat budou kapitoly reflektující problematiku volební účasti voleb do Senátu v České republice, přičemž na úvod tohoto bloku opět nastane teoretické představení problému. Posléze práce představí problematiku volebních systémů se zaměřením na většinové volební systémy. Vypořádá se rovněž s aplikací různých variant většinových systémů v praxi, tj. zejména ve volbách prezidentských. Tento blok bude posléze zakončen simulací použití dotyčných volebních systémů na české senátní volby. Zakončením diplomové práce bude následně závěr, jehož prostřednictvím dojde k celkovému shrnutí práce a tématu.
Seznam odborné literatury
CHARVÁT, Jakub. Politika volebních reforem v ČR po roce 1989. 1. vyd. Praha: Grada, 2013, 228 s. ISBN 978-80-247-4700-2.

CHYTILEK, Roman et al. Volební systémy. 4. vyd. Praha: Portál, 2009, 375 s. ISBN 978-80-7367-548-6.

KOUBA, Karel. Důsledky prezidentských volebních systémů v Latinské Americe Politologická revue [online]. 2014, vol. 20, no. 1, s. 27-48 [cit. 2017-5-15]. ISSN 1211-0353. Dostupné z: http://www.academia.edu/19188221/D%C5%AFsledky_prezidentsk%C3%BDch_volebn%C3%ADch_syst%C3%A9m%C5%AF_v_Latinsk%C3%A9_Americe.

KYSELA, Jan, ed. Senát v České republice - proč a jaký? Sborník příspěvků [online]. Praha: Parlament České republiky, Kancelář Senátu, 1999, 143 s. [cit. 2017-5-15]. Dostupné z: http://www.senat.cz/informace/z_historie/studie/sbornik/index.php?ke_dni=15.05.2017&O=11.

SARTORI, Giovanni. Srovnávací ústavní inženýrství: zkoumání struktur, podnětů a výsledků. 1. čes. vyd. Přeložila Jana OGROCKÁ. Praha: Sociologické nakladatelství, 2001, 238 s. ISBN 80-85850-94-X
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce má ambici představit instituci Senátu v širších souvislostech. Pomocí komplexní analýzy dílčích prvků v podobě historie, volební účasti a volebního systému si práce klade za cíl sumarizovat objektivní charakteristiky, jež doprovází vývoj a fungování této instituce. Součástí cíle práce je rovněž snaha poskytnout příspěvek v otázce hledání možností zvýšení atraktivity Senátu v očích voličů. Prostřednictvím analýzy účinků možných alternativních volebních systémů pro volbu do Senátu chce práce načrtnout možnosti změny současného volebního systému.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis will deal with institution of the Czech Senate analysing it in a broader context. A complex analysis of history of the Senate, voter turnout and electoral system will be set up to summarize objective characteristics that are connected with development and working of this institution. Another purpose of the thesis will be an attempt to find out how to improve an attractiveness of the Senate in perception of electors. The thesis will analyse effects of application of alternative electoral systems in Czech Senate elections, so that it could outline a possible change of current electoral system.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK