Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Proměny významu prezidentského úřadu v Irsku během období vlády Mary Robinson
Název práce v češtině: Proměny významu prezidentského úřadu v Irsku během období vlády Mary Robinson
Název v anglickém jazyce: The Growth of Presidential Powers During the Incumbency of Mary Robinson
Klíčová slova: Mary Robinson, Prezidentský úřad, prezidentské pravomoci, Ústava, ústavní vývoj, Irsko, ústavní limity.
Klíčová slova anglicky: Mary Robinson, Presidential office, presidential powers, Constitution, constitutional development, Ireland, constitutional limits.
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jitka Gelnarová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.02.2016
Datum zadání: 09.05.2018
Datum a čas obhajoby: 21.06.2018 08:15
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J3093, Jinonice - místn. č. 3093
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2018
Oponenti: prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Zdůvodnění výběru práce

Vítězství Mary Robinson v irských prezidentských volbách prolomilo několik zvyklostí týkajících se prezidentského postu. Robinson se stala první irskou prezidentkou, která nepocházela z nejsilnější irské strany Fianna Fáil. Do voleb vstupovala jako kandidátka Labouristů, oficiálně však zůstávala nezávislá. Po oznámení kandidatury byla považována za outsidera. Labouristé měli v té době v Irsku celoplošně podporu 10 % voličů, navíc zvolení ženy na post prezidentky se v zemi s konzervativní katolickou minulostí jevilo jako nepravděpodobné. Samotný souboj o prezidentský post se diametrálně lišil od těch předchozích. Vzhledem k minimálním pravomocem prezidenta a jeho tradiční svázaností s Fianna Fáil, byla rivalita mezi kandidáty minimální a volby tak nabývaly spíše formálnější charakter. Robinson však od začátku vedla aktivistickou, kontaktní kampaň, kterou se jí podařilo oslovit široké spektrum voličů. Průběh kampaně a podmínky jejího vítězství jí poskytly podklad k odlišnému pojetí prezidentské funkce. Její působení v roli prezidentky bývá označováno za aktivistické, podílela se na činnosti mnoha veřejných organizací a navazovala bohaté zahraniční styky. Redefinovala tak pozici prezidenta, aniž by překročila ústavní rámec. Zkoumání proměny prezidentských pravomocí jako přímý důsledek činnosti prezidenta je i vzhledem ke kontextu naší politické scény velmi přínosné. Bohatý přístup ke zdrojům týkající se irského politického prostředí a samotné Mary Robinson autorce umožňuje dvousemestrální pobyt na Univerzitě v Anglii.


Předpokládaný cíl

Mary Robinson během vykonávání svého prezidentského mandátu dalece zastínila své předchůdce. Pomocí jejího aktivismu posílila význam prezidentské funkce. Analýzou její politické činnosti se autorka bude snažit ukázat, jak je možné posílit význam prezidentského úřadu, aniž by byl porušen ústavní rámec. Dílčím cílem je konkrétní vymezení oblastí, ve kterých se role prezidentského úřadu proměnila a důsledkem čeho se tak stalo a jakých prostředků Robinson využila k této proměně.


Metodologie práce

Diplomová práce bude osobní případovou studií založenou na podrobném zkoumání politické a veřejné činnosti Mary Robinson. Úvodní část práce bude postavena na znalosti irského politického a společenského kontextu získané z četby odborných článků a publikací. Znalost zejména irského společenského kontextu je klíčová pro porozumění faktorů, které nejvíce ovlivnily vítězství Robinson ve volbách. Autorka se zaměří na její činnost ve veřejných organizacích, postoje během klíčových referend týkajících se ženských otázek a také na unikátní kampaň postavenou na úzkém kontaktu s voliči předcházející její zvolení. V hlavní části práce, kde se bude autorka věnovat procesu transformace prezidentských pravomocí, pro ni bude nezbytná znalost irské ústavy. Konkrétní příklady z činnosti Mary Robinson bude autorka čerpat z jejích projevů, poskytnutých rozhovorů a dalších zdrojů, které pojednávají o jejích krocích v úřadu. Pro vykreslení proměn prezidentského úřadu také využije analýzy vybraných politických událostí z irského prostředí, ve kterých se Robinson alespoň okrajově angažovala.


Základní charakteristika tématu

Úřad prezidenta v Irsku je unikátní tím, že se jedná spíše o funkci ceremoniálního charakteru s velmi omezenými pravomocemi. Od vzniku této funkce v roce 1937 až do roku 1990 se konaly jen 4 regulérní volby. Zbylí prezidenti byli dosazeni vládou a zisk prezidentského mandátu většinou neprovázel žádný politický souboj. Všichni jeho držitelé pocházeli z nejsilnější politické strany Fianna Fáil, které dostatek hlasů v parlamentních volbách téměř vždy stačil k tomu, aby utvořila menšinovou vládu. Prezident byl tak úzce propojený s vládou a zastřešoval zavedený politický establishment. K jednotlivým politickým událostem se samostatně vyjadřoval velmi zřídka a jeho stanovisko se vždy shodovalo s vládou. Mary Robinson byla 20 let členkou Senátu, z toho několik let jako členka Labouristické strany. Neúspěšně také kandidovala do dolní komory parlamentu. Její kariéra je ale nejvíce spjatá s profesí právničky, kdy se podílela na vzniku referend týkajících se ženských otázek jako zrušení zákazu interrupce nebo legalizace antikoncepce. V roce 1985 po schválení anglo-irské dohody, kterou považovala za osobní neúspěch, odešla z politiky a rezignovala na členství v Labouristické straně. Její návrat do politiky v podobě kandidatury na prezidentský post byla pro mnoho lidí překvapivá a na začátku politického souboje byla považována za outsidera. Pomocí usilovné práce a kontaktní kampaně se Robinson podařilo oslovit široké spektrum voličů a svým následným vítězstvím prolomila několik dosavadních tradic týkajících se prezidentské funkce.
Seznam odborné literatury
Literatura

Finlay, F. (1990). Mary Robinson. A President with a Purpose. 1st edn. Dublin: The O´Brien Press,
Galligan, Y. (1998). Women and Politics in Contemporary Ireland. 1st edn. London: Pinter.
Galligan, Y. (2012). Transforming the Irish Presidency: Activist Presidents and Gender Politics 1990-2011, Irish Political Studies, 27(4), pp. 596-614.
Horgan, J. (1997). Mary Robinson An Independent Voice, 1st edn. Dublin: The O’Brien Press Ltd.
James, C. (1997). Céad Míle Fáilte? Ireland Welcomes Divorce: The 1995 Irish Divorce Referendum and the Family Act of 1996, Duke Journal of Comparative and Internationa Law, 8, pp. 175-228.
Kenny, M. (1997). Goodbye to Catholic Ireland. 1st edn. London: Sinclair-Stevenson.
Rafter, K. (2012). Redefining the Irish Presidency: The Politics of a Non-Political Office, 1973-1990, Irish Political Studies, 27(4), pp. 576-595.
Robinson, M. (1990). Inaugural Speech, transkript, Stanford Presidential Lectures, 3 December, https://prelectur.stanford.edu/lecturers/robinson/inaugural.html.
Smyth, A. (1992). A Great Day for the Women of Ireland. The Meaning of Mary Robinson’s Presidency for Irish Women, The Canadian Journal of Irish Studies, 18(1), pp. 61-75.
Constitution of Ireland (no date) Available at: http://www.taoiseach.gov.ie/eng/Historical_Information/The_Constitution/Bunreacht_na_h%C3%89ireann_October_2015_Edition.pdf [Accessed: 29 January 2017].
Předběžná náplň práce
Předpokládaná struktura

1. Politický systém v Irsku
1.1 Stranický systém
1.2 Postavení prezidenta v Irsku
2. Působení Mary Robinson mezi lety 1969-1990
2.1 Mary Robinson ve veřejném životě a její legislativní činnost
3. Politická situace v roce 1990 a příprava na prezidentské volby
4. Kampaň Mary Robinson
5. Období vlády Mary Robinson 1990-1997
5.1 Aktivismus Mary Robinson v prezidentské funkci
5.2 Mary Robinson v zahraniční politice
5.3 Proměna prezidentských pravomocí
6. Závěr
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK