Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Expertní kapacity neziskového sektoru se zaměřením na zastřešující platformy NNO v ČR
Název práce v češtině: Expertní kapacity neziskového sektoru se zaměřením na zastřešující platformy NNO v ČR
Název v anglickém jazyce: Expert capacity of civil sector: Focus on the NGO umbrella organization in the CR
Klíčová slova: policy work, policy analytical capacity, občanská společnost, organizace občanské společnosti, neziskové organizace, zastřešující organizace
Klíčová slova anglicky: policy work, policy analytical capacity, civic society, CSOs, NGOs, umbrella organizations
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Vilém Novotný, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Jana Lejčková - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.09.2015
Datum zadání: 16.09.2015
Datum a čas obhajoby: 19.06.2017 08:30
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 19.06.2017
Oponenti: doc. PhDr. Pavol Frič, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
COLEBATCH, Hal K. (2006). What work makes policy? Policy science. Springer Science & Bussines Media. Vol. 39, p. 309-321.
FRIČ, Pavol a Martin Bútora. (2010). Role občanského sektoru ve veřejné politice. In POTŮČEK, Martin (eds.). Veřejná politika. Praha: SLON, s. 153 – 185.
FRIČ, P., Tereza POSPÍŠILOVÁ. Vzorce a hodnoty dobrovolnictví v české společnosti na začátku 21. století. 1. vyd. Praha: Agnes, 2010. ISBN 978-80-903696-8-9.
HENDL, Jan. (2005). Kvalitativní výzkum: Základní metody a aplikace. Vyd. 1. Praha: Portál. ISBN 80-7367-040-2.
HOWLETT, Michael. (2009). Policy analytical capacity and evidence-based policy-making: Lessons from Canada. Canadian Public Administration. The Institute of Public Administration of Canada. Vol. 52, No. 2, p. 153 – 175.
HOWLETT, Michael, Samuel Oliphant. (2010). Enviromental Research Organizations and Climate Change Policy Analytical Capacity: An Assessment of the Canadian Case. Canadian Policial Science Review: A New Journal of Political Science. Vol 4, No. 2-3, p. 18-35.
Nations in Transit 2015. Freedom House [online]. 2014 [cit. 2015-09-16]. Dostupné z: <https://freedomhouse.org/report/nations-transit/nations-transit-2015#.VfkOIZ28PGc>.
O nás. Forum 2000 [online]. 2004 [cit. 2015-09-16]. Dostupné z: <http://www.forum2000.cz/cz/o-nas/>.
Our work. Freedom House [online]. 2015 [cit. 2015-09-16]. Dostupné z:< https://freedomhouse.org/our-work>.
Projev prezidenta republiky Václava Havla na sympóziu "Myšlenky Václava Havla a koncept občanské společnosti" [online]. Macalester College, Minneapolis/St.Paul, USA, 26.dubna 1999 [cit. 2015]. Dostupné z: <http://www.vaclavhavel.cz/showtrans.php?cat=projevy&val=106_projevy.html&typ=H>.
SILVERMAN, David. (2005). Ako robiť kvalitatívny výskum: praktická príručka. Bratislava: Ikar, 327 s. ISBN 80-551-0904-4.
Předběžná náplň práce
A. Vymezení výzkumného projektu
Tato diplomová práce by se chtěla zabývat výzkumem expertních kapacit neziskového sektoru se zaměřením na všeoborové zastřešující platformy nestátních neziskových organizací působící v České republice. V posledních desetiletích se význam občanského sektoru značně rozrostl nejen ve vyspělých demokratických státech, ale rovněž se jeho vliv posunul i na východ Evropy a do rozvojových zemí světa. Nabízí lidem místo, kde se mohou seberealizovat, zapojovat se do tvorby politické kultury a mimo jiné se také účastnit ekonomického života své země (Potůček 2010: 105). Rozkvět občanského sektoru můžeme přikládat podle Friče a Bútory k rozkvětu dobrovolnictví a sociálních inovací. Podle Salamona a Anheiere (1996) můžeme dokonce mluvit o občanském sektoru jako o nové síle ve světě (Frič a Bútora in Potůček 2010: 153). Po pádu komunismu v roce 1989 se české země musely vyrovnat s novým vymezením občanské společnosti. U zrodu však již byl nový občanský sektor, který se stal důležitou součástí veřejné politiky nově vzniklého demokratického státu (Frič a Pospíšilová 2010: 48). Podle studie Nation in Transit 2015 je nyní Česká republika považována za konsolidovaný demokratický režim (Nations in Transit 2015).
V současné době je však stále důležitější si znovu připomínat demokratické hodnoty, které jsou základním kamenem našich současných vládních systémů, pracovat s nimi a systematicky s nimi znovu seznamovat širokou veřejnost (Freedom House, Forum 2000). K tomu jsou zapotřebí zodpovědné a transparentní organizace (Frič a Bútora 2010) zaměstnávající odborníky, kteří dokáží prosazovat význam občanského sektoru a zájmy neziskových organizací ve veřejně politickém procesu. Práce se proto zaměří na všeoborové střechy s celostátní působností, Asociaci nestátních neziskových organizací ČR (ANNO ČR) a Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) a pokusí se identifikovat jejich politickou analytickou kapacitu v oblasti veřejných politik v kontextu teorie vzájemné závislosti.

B. Cíle diplomové práce
Hlavní cíl
Cílem diplomantky je se pomocí rozhovorů a sběru dat prozumět, v čem spočívá expertní kapacita vybraných organizací v kontextu teorie vzájemné závislosti.
Vedlejší cíle
Na tento hlavní cíl práce navazují vedlejší výzkumné cíle, ve kterých je cílem odhalit mechanismy, kterými si policy workers zastřešujících všeoborových NNO zajišťují zdroje expertního vědění a zjistit postoje a názory těchto zaměstnanců na současný vliv neziskových organizací na tvorbu veřejných politik. Předpokládám, že identifikace postojů a názorů respondentů pohybujících se v policy work může významně pomoci při interpretaci expertních kapacit vybraných zastřešujících všeoborových NNO v kontextu teorie vzájemné závislosti.

C. Výzkumné otázky
Hlavní výzkumná otázka
V čem spočívá expertní kapacita vybraných organizací v kontextu teorie vzájemné závislosti?
Vedlejší výzkumné otázky
Jaká je PAC zaměstnanců vybraných zastřešujících všeoborových NNO?
Jaké jsou postoje a názory zaměstnanců vybraných zastřešujících všeoborových NNO na současný vliv neziskových organizací na tvorbu veřejných politik?

D. Teoretická východiska
Mezi předpokládaná teoretická východiska práce byly zařazeny jednak veřejně politické teorie, pomocí nichž bude možné lépe uchopit koncept expertních kapacit, tak teorie týkající se občanské společnosti, které vysvětlují důvody vzniku organizací občanské společnosti.
Veřejně politické teorie
Diplomová práce bude vycházet z teorií policy work, policy analytical capacity a evidence-based policy-making (Colebatch 2006; Howlett a Oliphant 2010; Howlett 2009). Tyto teorie vysvětlují chování veřejně politických expertů, kteří musejí v rámci tvorby veřejných politik brát v úvahu při svém rozhodování mnoho souvisejících faktorů a vycházet z ověřených informací. Pomocí těchto teorií by mohlo dojít k lepšímu pochopení expertních kapacit a procesů rozhodování v neziskových organizacích.
Teorie vzniku a vývoje OOS
V rámci teorií vzniku a vývoje organizací občanské společnosti pro tuto práci nejlépe poslouží teorie vzájemné závislosti, která se týká selhání OOS. Tato teorie na rozdíl od ostatních, které se primárně zaměřují na selhání státu trhu předpokládá, že stát a OOS mohou spolupracovat. Vzhledem k tomu, že neziskové organizace se mnohdy dostanou k řešení problematiky dříve než samotný stát, mají předpoklady se vzájemně doplňovat a tím pádem jsou na sobě oba sektory závislé. Ve většině případů jsou to právě OOS, které mobilizují potřebnou politickou podporu k tomu, aby se stát začal o problematiku aktivně zabývat (Frič a Bútora in Potůček 2010: 164).

E. Výzkumný plán
Směr výzkumu bude pro potřeby diplomové práce veden po ose případové studie, která se zaměřuje na zachycení komplexnosti případu a jeho vztahů v rámci něj. Zároveň se věnujeme podrobné charakteristice případu, jeho popisu a provádíme rozbor (Hendl 2005: 103). Z důvodu hlubšího proniknutí do problematiky bude provedeno několik polostrukturovaných rozhovorů se zástupci neziskových organizací, které budou doplněny o podrobné studium dokumentů monitorující současný stav poznatků. Ve výzkumném záměru bude zaměřena pozornost na vybrané všeoborové zastřešující neziskové organizace AVPO ČR a ANNO ČR a k doplnění budou využity expertní rozhovory s respondenty z RVNNO a UZS. Během výzkumu bude průběžně veden výzkumný deník zachycující postupy diplomantky při sběru terénních dat, který poslouží k lepší orientaci v problematice (Silverman 2005).
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis is concerned with research of expert capacity of umbrella organization in the Czech Republic non-profit sector. In the last decade we came across the important grow of civic sector, which offers people a place for self-realization and a possibility to be engaged in a policy making process. After 1989 when the communist regime was over, people from Czech lands had to deal with the new form of civil society. The new born civic sector became an important part of public policy in the Czech Republic. In these days we find really important to remind to general public our democratic values, which are the cornerstone of our contemporary government. For this piece of work the experts are needed, those who understand and defend NGOs rights and are able to carry this agenda through the process of policy making. The main aim of this thesis is to understand the sources of expert capacity of umbrella organisations in the context of interdependence theory.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK