obálkové testy, odchylkové testy, simulační testy typu Monte Carlo, chyba 1. druhu, p-hodnota, empirická distribuční funkce, problém mnohonásobného porovnávání
Klíčová slova anglicky:
envelope tests, deviation tests, Monte Carlo simulation tests, type I error probability, p-value, empirical distribution function, multiple testing problem
Akademický rok vypsání:
2015/2016
Typ práce:
bakalářská práce
Jazyk práce:
čeština
Ústav:
Katedra pravděpodobnosti a matematické statistiky (32-KPMS)
Student/ka se seznámí s principem simulačních testů, zejména tzv. obálkových testů. Představí jednotlivé varianty obálkových testů a bude diskutovat a na příkladech ilustrovat, v jakých situacích a proč jsou tyto postupy vhodné a zda vedou k dodržení předem zvolené hladiny testu.
Seznam odborné literatury
[1] N.B. Loosmore, E.D. Ford (2006) Statistical inference using the G or K point pattern spatial statistics. Ecology 87, 1925-1931.
[2] P. Grabarnik, M. Myllymäki, D. Stoyan (2011) Correct testing of mark independence for marked point patterns. Ecological Modelling 222, 3888-3944.
[3] M. Myllymäki, T. Mrkvička, H. Seijo, P. Grabarnik, U. Hahn (2015) Global envelope tests for spatial processes, http://arxiv.org/abs/1307.0239.
Předběžná náplň práce
Obálkový test je variantou simulačního testu, kdy testovou statistikou není jedno číslo, ale křivka. Chtěli bychom provádět formální test, který bude zamítat nulovou hypotézu v případě, že tato křivka v kterémkoli místě vystoupí ze stanoveného pásu. V nedávné době bylo dosaženo velkého pokroku v tom, jak tento pás (obálku) konstruovat tak, aby byla dodržena předem stanovená hladina testu. S tímto postupem se seznámíme a budeme se zabývat tím, v jakých situacích a proč je vhodné tento postup využít místo dříve používaných způsobů testování.