Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
IPA Bridge on the Danube: Cross-border Co-operation and Social Reconstruction in Slavonia and Vojvodina
Název práce v češtině: IPA Most na Dunaji: Přeshraniční spolupráce a společenská obnova Slavonie a Vojvodiny
Název v anglickém jazyce: IPA Bridge on the Danube: Cross-border Co-operation and Social Reconstruction in Slavonia and Vojvodina
Klíčová slova: Rozšíření EU, Západní Balkán, Chorvatsko, Srbsko, Nástroj předvstupní pomoci (NPP), sociální rekonstrukce, občanská společnost.
Klíčová slova anglicky: EU Enlargement, Western Balkans, Croatia, Serbia, Instrument for Pre-accession Assistance (IPA), social reconstruction, civil society organisations.
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Kateřina Králová, Ph.D., M.A.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.04.2014
Datum zadání: 16.04.2014
Datum a čas obhajoby: 25.06.2014 10:30
Místo konání obhajoby: Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:19.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 25.06.2014
Oponenti: PhDr. Zuzana Kasáková, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Vztahy Chorvatska a Srbska jsou rozhodujícím faktorem pro mír a stabilitu v Západního Balkánu, který ovlivňuje mimo jiné proces rozšiřování Evropské unie v této oblasti. Nástroj Předvstupní Pomoci (NPP) je finanční mechanismus, který byl vytvořen pro podporu implementace politiky rozšiřování EU na západním Balkáně. Diplomová práce zkoumá, do jaké míry byl NPP integrován do místních přeshraničních iniciativ v oblasti kultury a mládeže a do jaké míry podpořil sociální rekonstrukci mezi Chorvaty a Srby ve Slavonii (Chorvatsko) a Vojvodině (Srbsko). Spolupráce v kulturní sféře je důležitou součástí sociální rekonstrukce, neboť prospívá rozvíjení vzájemných kontaktů a pomáhá odstraňovat nepřátelské předsudky vůči odlišné etnické skupině.
Cíl tohoto výzkumu je dvojí: zaprvé má prověřit model přeshraniční spolupráce odvozený z teorií evropské integrace a zadruhé si klade za úkol poskytnout přesný obraz přeshraničních iniciativ ve Slavonii a Vojvodině založený na poznatcích z terénu.
Analýza získaných dat ukazuje že výsledky, které přinasíl NPP, jsou dvousečné. Na jedné straně NPP se v regionu úspěšně establovala v ramci místních přeshraničních iniciativ díky stimulaci socializace organizací občanské společnosti. NPP také posílil vytváření lokálního vlastnictví přeshraniční spolupráce z pozice regionálních činitelů. Na druhé straně je ovšem přeshraniční spolupráce v oblasti kultury a mládeže politickou otázkou, která stojí mimo lokální politickou agendu a ve většině případů se rozvíjí na úrovni občanské společnosti. Sociální rekonstrukce přitom vyžaduje úplné lokální vlastnictví na všech úrovních rozhodovacího procesu a plnou integraci do společenského diskursu aby byla úspěšná.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The relations between Croatia and Serbia are determining for regional peace and stability and for the course of the EU enlargement in the Western Balkans. The Instrument for Pre-accession Assistance (IPA) is the funding mechanism designed for the implementation of the EU’s enlargement policy in the Western Balkans. This research investigates the extent to which IPA has integrated to the local cross-border initiatives in culture and youth and has fostered social reconstruction between Croats and Serbs in Slavonia (Croatia) and Vojvodina (Serbia). Co-operation in the cultural sector is an important element of social reconstruction, as it favours contacts and the erosion of antagonistic prejudices against the other ethnic group.
The objective of this research is defined as two-fold, firstly to test a model of cross-border co-operation devised from EU integration theories and, secondly to provide an accurate picture of the cross-border initiatives in Slavonia and Vojvodina based on ground-level experience.
The analysis of the data collected shows mixed results. On one hand IPA has integrated successfully into the landscape of local cross-border initiatives by stimulating socialisation between civil society organisations. IPA has also increased local ownership of cross-border co-operation amongst the regional authorities. On the other hand, cross-border co-operation in culture and youth is a policy area generally absent from the local political agenda and mostly dealt with at the level of the civil society. Social reconstruction requires complete local ownership at all levels of decision-making and full integration in the societal discourse in order to be completely successful.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK