Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stranický tisk a kulturní politika: pardubický okres za normalizace
Název práce v češtině: Stranický tisk a kulturní politika: pardubický okres za normalizace
Název v anglickém jazyce: Party press and cultural policy: district of Pardubice during the normalization
Klíčová slova: Komunistická strana Československa, Pardubice, Pražské jaro, normalizace, média, tisk, Zář, Pochodeň, kulturní politika
Klíčová slova anglicky: Czechoslovak Communist Party, Pardubice, Prague spring, normalization, media, press, Zář, Pochodeň, cultural policy
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jakub Končelík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 12.02.2013
Datum zadání: 14.02.2013
Datum a čas obhajoby: 19.03.2013 00:00
Místo konání obhajoby: FSV Praha 1.
Datum odevzdání elektronické podoby:15.02.2013
Datum proběhlé obhajoby: 19.03.2013
Oponenti: PhDr. Mgr. Pavel Suk, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
• DOLEŽAL, Jan – CHARBURSKÝ, Miloš – KMONÍČEK, Josef. Cesta k socialistické přítomnosti pardubického okresu 1945–1971. Pardubice: Okresní výbor KSČ Pardubice, [1985]. Dobová publikace vydaná OV KSČ popisuje krizové období a čistky v pardubickém okrese. Autoři se zabývají vývojem okresní organizace KSČ, jejím oslabujícím vlivem v šedesátých letech, situací během Pražského jara a následnými čistkami během výměny členských legitimací.
• DOSKOČIL, Z. Duben 1969. Anatomie jednoho mocenského zvratu. Brno, Doplněk 2006.
Autor v textu popisuje zlomové okamžiky v politickém vývoji Československa od vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do nástupu Gustáva Husáka do funkce 1. tajemníka ÚV KSČ v dubnu 1969.
• HOPPE, J. Pražské jaro v médiích. Výběr z dobové publicistiky. Praha-Brno, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR-Doplněk, 2004.
Publikace vyšla v rámci edice Prameny k dějinám československé krize 1967-1970. Na vybraných dobových publicistických textech je přiblížen průběh Pražského jara 1968.
• HRADECKÁ, V., KOUDELKA, F. Kádrová politika a nomenklatura KSČ 1969-1974. Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 1998.
Studie se zabývá čistkami v KSČ, zastupitelských sborech, státní a hospodářské správě, médiích a společenských organizacích v klíčovém období normalizace. Doplněna dokumenty.
• Charta 77 1977–1989: Od morální k demokratické revoluci. Dokumentace. Uspořádal Vilém Prečan. První vydání. Praha: Čs. středisko nezávislé literatury a Bratislava: Archa, 1990. Publikace obsahuje prohlášení a dokumenty Charty 77. Zahrnuje jednak texty a úvahy V. Havla, V. Bendy, L. Vaculíka, J. Patočky a dalších o Chartě, jednak články z Rudého práva (např. Ztroskotanci a samozvanci), seznam mluvčích Charty, seznam signatářů atd.
• JANÁK, Jan – HLEDÍKOVÁ, Zdeňka – DOBEŠ, Jan. Dějiny správy v českých zemích od počátků státu po současnost. První vydání. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005. Publikace popisuje dějiny správy v českých zemích od raného feudalismu až po současnost. Její význam pro tuto práci vyplývá z toho, že je zde detailně popsána struktura místních stranických a státních orgánů sledovaného období.
• JIČÍNSKÝ, Zdeněk. Právní myšlení v 60. létech a za normalizace. Praha: Prospektrum, 1992. Publikace se zabývá právně politickým vývojem československé společnosti v 60. a 70. létech 20. století. Autor se v tomto směru zabývá rovněž médii a kulturou.
• KNAPÍK, J. V zajetí moc. Kulturní politika, její systém a aktéři 1948-1956. Praha, Libri 2006.
Publikace líčí proměny ovládání české kultury komunistickým režimem od únorového převratu do roku 1956. Autor se soustřeďuje především na proces vzniku a výměn garnitur kulturních šéfů, zásadní ideové revize dlouhodobě ovlivňující jejich taktiku a strategii v kultuře a postupné úpravy celého systému kulturní politiky.
• KONČELÍK, Jakub. Média za intervence: novináři a československý srpen 1968. Praha: Fakulta sociálních věd UK, 2011. 32 s. Pražské sociálně vědní studie. Mediální řada, MED-021. Studie se snaží o zmapování role médií a novinářů v následujících hodinách a dnech po okupaci Československa. Popisuje způsoby práce novinářů v podmínkách okupace a konstatuje, že novináři sami deset dní od 21. srpna do 3. září 1968 překvapivě vnímají jako čas úplné jednoty a mimořádné svobody.
• MAŇÁK, J. Čistky v Komunistické straně Československa 1969-1970. Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 1997.
Titul obsahuje popis a detailní rozbor akce výměny členských legitimací KSČ opírající se o materiály bývalého archivu ÚV KSČ, z něhož jsou v příloze publikovány některé ze zásadních dokumentů.
• OTÁHAL, M. Normalizace 1969-1989. Příspěvek ke stavu bádání. Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 2002.
Titul mapuje celé období normalizace, od jejích počátků, kdy byl v roce 1969 nahrazen ve funkci 1. tajemníka ÚV KSČ Alexandr Dubček Gustávem Husákem, až do sametové revoluce a pádu komunismu v Československu. Politický vývoj přirozeně doprovází vývojem ve společnosti a opozičních hnutí.
• OTÁHAL, M. Svědectví o duchovním útlaku 1969-1970: „normalizace“ v kultuře, umění, vědě, školství a masových sdělovacích prostředcích. Praha, Maxdorf 1993.
Kniha nabízí popis několika oblastí v první fázi normalizace, které byly v tomto období zasaženy politickými změnami asi nejvíce, především kultura a hromadné sdělovací prostředky, do kterých se po krátkém uvolnění během šedesátých let a především Pražského jara, vrátila cenzura a tvrdý státní dohled.
• OTÁHAL, M. Opozice, moc, společnost 1969-1989. Praha, Maxdorf 1994.
Kniha podává podrobný popis opozičních proudů, které se v Československu zformovaly od počátku normalizace až do roku 1989. Charakteristika jednotlivých hnutí a nálad společnosti během normalizace je zasazena do politického kontextu a mapuje jejich vývoj od Pražského jara do listopadové revoluce.
• VONDROVÁ, J., NAVRÁTIL, J. Komunistická strana Československa sv. 4: normalizace (listopad 1968-září 1969). Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 2004. Titul vyšel v edici Prameny k dějinám československé krize v letech 1967-1970 a věnuje se první fázi období normalizace a změnám v KSČ.
• VONDROVÁ, Jitka – FELCMAN, Ondřej. Vláda a prezident: Období normalizace (září 1968 – říjen 1969). Prameny k dějinám československé krize 1967–1970. První vydání. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR; Brno: Doplněk, 2010. Edice Prameny k dějinám československé krize v letech 1967—1970, díl 8/2. Editoři se zaměřují na činnost vlády a prezidenta ČSSR v období od září 1968 do října 1969. Snaží se pomocí dokumentů ukázat jejich podíl na tzv. normalizaci, obnovení všech funkcí politického systému nazvaného reálný socialismus.
• ŠIMEČKA, Milan. Obnovení pořádku. První vydání u nás. Brno: Atlantis, 1990. Kritická publikace zachycuje metody, projevy a důsledky československé normalizace na fungování společnosti i na lidský život jako takový.
• ŘEHÁČEK, Jan. Sametová revoluce v Pardubicích. Pardubice: Klub přátel Pardubicka, 2009. Drobná publikace mapuje události, které probíhaly v listopadu 1989 v Pardubicích. Je doplněna dobovými fotografiemi, archivními dokumenty a rozhovory s účastníky revoluce v Pardubicích.
• TOMÁŠEK, Dušan. Pozor, cenzurováno! (aneb Ze života soudružky cenzury). První vydání. Praha: vydavatelství a nakladatelství Ministerstva vnitra České republiky, 1994. Publikace podává ucelenou historii cenzurních institucí u nás. Historii cenzurních orgánů v době komunistického režimu doplňuje ukázkami cenzurních zásahů.
• XV. SJEZD KSČ A OTÁZKY KULTURNÍ POLITIKY. Materiály ze semináře pořádaného 28. a 29. října 1976 v Hradci Králové. První vydání. Praha: Horizont, 1977. Publikace obsahuje jednotlivé přednášky ze semináře, který se zabýval kulturně politickým programem XV. sjezdu KSČ (konal se ve dnech 12. 4. – 16. 4. 1976), jenž představoval dlouhodobý projekt kulturní politiky, kterým byly určeny úkoly socialistického umění.
Předběžná náplň práce
Cílem práce je podat ucelený obraz denního tisku v okresu Pardubice v období normalizace, popsat důsledky, kterými se tato vývojová etapa promítla do oblasti kultury a jejího obrazu v tisku. Nejprve bude popsán historický kontext tohoto období, které začalo invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Společně se změnami v politice přinesla okupace také změny v médiích a v kulturní oblasti. Charakteristika těchto jevů v pardubickém okrese bude zohledněna v rámci kontextu vývoje celého Československa.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This dissertation will give a comprehensive picture of the press organs of the Communist Party of Czechoslovakia in the district of Pardubice during the so-called normalization. Thesis will focus primarily on the cultural image of the Pardubice region in the press and the development of cultural policy in this period. First, it will describe the historical context of this era, which began with the Warsaw Pact troops to invade on 21 August 1968. Together with the changes in politics, the occupation also brought the changes in the media and cultural sphere.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK