Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
NATO a postkonfliktní rekonstrukce: případ Afghánistánu
Název práce v češtině: NATO a postkonfliktní rekonstrukce: případ Afghánistánu
Název v anglickém jazyce: NATO and post-conflict reconstruction: the case of Afghanistan
Klíčová slova: NATO, Afghánistán, ISAF, postkonfliktní rekonstrukce, provinční rekonstrukční tým, Herát, Taliban
Klíčová slova anglicky: NATO, Afghanistan, ISAF, post-conflict reconstruction, provincial reconstruction team, Herat, Taliban
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodních vztahů (23-KMV)
Vedoucí / školitel: PhDr. JUDr. Tomáš Karásek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 17.10.2012
Datum zadání: 17.10.2012
Datum a čas obhajoby: 23.06.2015 00:00
Místo konání obhajoby: IPS FSV UK, U kříže 8/661 158 00 Praha 5 – Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2015
Datum proběhlé obhajoby: 23.06.2015
Oponenti: doc. PhDr. Ondřej Ditrych, M.Phil., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Tato práce se věnuje zjištění průběhu a úspěšnosti postkonfliktní rekonstrukce v Afghánistánu po invazi NATO z konce roku 2001. Pro stabilizaci země koalici zemí vedených NATO nestačilo pouze porazit talibský režim, ale také vytvořit nebo obnovit základní státní strukturu a pomoci jí fungovat. Po válečných konfliktech je obnova sice běžnou a nutnou záležitostí, obvykle je však realizována čistě civilními silami, například státními strukturami a humanitárními organizacemi. V tomto případě však nebylo možné ponechat tyto úkoly na civilních pracovnících vinou bezpečnostní nestability, která v některých oblastech svou intenzitou přesáhla hranici válečného konfliktu.
Práce se zabývá situací v západní provincii Herátu a zaměřuje se na jednotky NATO, především v rámci mise ISAF. Nejdříve důkladně hledá definici procesu postkonfliktní rekonstrukce a poté na jejím základě pomocí metody process tracingu zjišťuje, zda a do jaké míry se jednotky pod misí ISAF postkonfliktní rekonstrukci věnovaly a jestli je znatelný pozitivní pokrok.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This paper deals with the post-conflict reconstruction in Afghanistan after the NATO-invasion at the end of 2001 and its success. To ensure the stability of the country, the NATO-led coalition had not only to overthrow the Taliban regime, but also to create basic government structures and help them perform. Reconstruction is of course very common and necessary after conflict, it is however usually operated by strictly civilian measures, e. g. government institutions and humanitarian organisations. In this case, however, such approach was not possible due to volatile security situation, which in some areas grew to such intensity, it essentially became a war-conflict again.
This paper focuses on the Herat province and NATO units, especially under ISAF command. It seeks to define the process of post-conflict reconstruction and using the process-tracing method, it then ascertains the extent to which ISAF units dedicated themselves to post-conflict reconstruction and made a positive progress in this area.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK