Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza fluktuací tunelového proudu v STM
Název práce v češtině: Analýza fluktuací tunelového proudu v STM
Název v anglickém jazyce: Analysis of tunneling current fluctuations in STM
Klíčová slova: STM, fluktuace, Si (111) 7x7
Klíčová slova anglicky: STM, fluctuation, Si (111) 7x7
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra fyziky povrchů a plazmatu (32-KFPP)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.10.2013
Datum zadání: 11.10.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.01.2014
Datum a čas obhajoby: 11.09.2014 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2014
Datum odevzdání tištěné podoby:31.07.2014
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2014
Oponenti: doc. RNDr. Pavel Sobotík, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
1) Zvládnutí techniky měření pomocí STM.
2) Seznámení se základy analýzy časových řad.
3) Vytvoření základních modelových situací pro řízenou generaci parazitních fluktuací tunelového proudu a jejich charakteristika.
4) Příprava povrchu Si(111)7×7 a depozice velmi malého množství kovu (např. Ag) a zobrazení jednotlivých monomerů kovu na povrchu při pokojové a nízkých teplotách.
Seznam odborné literatury
Chen C. J., Introduction to Scanning Tunneling Microscopy, Oxford Univ. Press, Oxford 1993, 2008.
Další literatura a články podle doporučení vedoucího práce.
Předběžná náplň práce
Proud elektronů v rastrovacím tunelovém mikroskopu (STM) odráží vlastnosti tunelové bariéry mezi měřicím hrotem a vzorkem, ale zejména je citlivou funkcí její šířky - vzdálenosti mezi hrotem a povrchem. Při typické vzdálenosti ~ 0,4-0,5 nm se hodnota proudu mění při přiblížení resp. vzdálení o 0,1 nm desetinásobně v důsledku exponenciální závislosti. Proto je klíčovou podmínkou pro správnou funkci mikroskopu omezení náhodných změn polohy hrotu kolmo vůči vzorku na < 0.001-0,005 nm - podle požadovaného rozlišení v daném směru. Kromě změn tunelového proudu způsobených nedostatečným mechanickým tlumením otřesů prostředí, se mohou projevit fluktuace v důsledku elektronických procesů ve zkoumaném systému (náhodné změny tunelové bariéry vlivem změny poloh povrchových atomů nebo nestabilit vrcholového klastru atomů na špičce hrotu STM) a elektrického.rušení, které může pronikat z okolí nebo se generuje v elektronických obvodech měřicího systému. Při snímání povrchu v módu konstantního proudu udržuje zpětnovazební smyčka regulátoru řídicího systému STM vzdálenost hrot-vzorek podle nastavené hodnoty proudu (0,1 ? 1 nA) a hrot "kopíruje v reálném prostoru" povrch. Stabilita regulátoru je nezbytnou podmínkou pro správnou činnost STM a každá nestabilita (zakmitávání) způsobené šumem proudu zkresluje nebo zcela znemožňuje měření. Na druhé straně fluktuace způsobené samotnou zkoumanou konfigurací atomů na povrchu mohou být zdrojem informace o dynamice systému.

Práce se zabývá (a) využitím analýzy fluktuací tunelového proudu pro identifikaci zdrojů rušení - nedostatečné tlumení, nestabilita hrotu, elektrické rušení, a (b) měřením dynamiky lokalizovaného pohybu adsorbovaných atomů z časového záznamu tunelového proudu při vhodně zvolené pozici hrotu - "time spectroscopy".

Měření bude provedeno na ultravakuovém STM zařízení, které umožňuje přípravu vzorků vakuovým napařováním kovů a jejich měření při různých teplotách. Součástí ovládací elektroniky STM je záznam a spektrální analýza časových řad proudových fluktuací.

Očekávané výsledky jsou důležité pro rutinní testování vlastností STM zařízení a pro rozvinutí metodiky studia dynamiky přeskoků povrchových atomů v případě, že standardní opakované snímání vybrané oblasti povrchu v STM nedokáže již jednotlivé události zachytit.

http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/bak-abs.php?id=176
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/bak-abs.php?id=176
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK