Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Česká televize a Český rozhlas optikou modelu PSM: případová studie
Název práce v češtině: Česká televize a Český rozhlas optikou modelu PSM: případová studie
Název v anglickém jazyce: Czech television and czech radio in the perspective of the PSM model: a case study
Klíčová slova: Česká televize, Český rozhlas, digitalizace, duální systém, konvergence, média veřejné služby, RIPE, vysílání veřejné služby
Klíčová slova anglicky: Czech Radio, Czech Television, digitization, dual system, convergence, public service broadcasting, public service media, RIPE
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jakub Železný
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 26.06.2012
Datum zadání: 26.06.2012
Datum a čas obhajoby: 25.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: FSV Praha 1.
Datum odevzdání elektronické podoby:24.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 25.06.2013
Oponenti: PhDr. Tomáš Trampota, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomant si vybral toto téma na základě své zkušenosti ze stáže v rámci programu ERASMUS na University of Tampere ve Finsku na podzim 2011, kde bylo v několika předmětech rozebráno. Teoretickým východiskem pro diplomovou práci bude předpoklad, že dochází k paradigmatické změně ve fungování médií veřejné služby. Tato změna už získává v akademické sféře v severní Evropě jasnější kontury v podobě modelu PSM, resp. přechodu od dosavadního modelu PSB (public service broadcasting) k modelu PSM (public service media). Model PSM je postaven na těchto předpokladech:
1) Digitalizace a konvergence médií jsou klíčovými hnacími silami: umožňují spouštění nových tematických kanálů, rozvoj online služeb a nových distribučních cest pro poskytování obsahu.
2) Vývoj, produkce a distribuce obsahu se odehrává napříč více mediálními formami současně (cross-media content) místo orientace na konkrétní mediální formu (rozhlasové nebo televizní vysílání), od které se tradičně odvozovaly pole působnosti a legitimita médií veřejné služby.
3) Tradiční přenosový model masové komunikace (transmission model, broadcasting), který určoval podobu vysílání po několik desetiletí, bude potřeba nahradit poptávkově orientovaným modelem, umožňujícím efektivní působení v multimediálním prostředí.
4) Média veřejné služby budou muset vnímat svoje publika jako partnery spíše než jako cílové skupiny nebo občany.
5) Dochází ke změnám v mediální politice, které směřují k liberalizaci a širšímu uplatnění tržních principů na mediálním trhu. V rámci tradičního evropského duálního systému se proto média veřejné služby dostávají do těsnějšího konkurenčního vztahu s médii komerčními. S tím vyvstává i zásadní otázka: Měl by být mandát médií veřejné služby (remit) do budoucna širší nebo užší? Jak legislativa zohledňuje stále rozsáhlejší pole jejich aktivit v prostředí internetu?

Hlavním cílem navrhované diplomové práce bude aplikovat model PSM na česká média veřejné služby – Českou televizi a Český rozhlas (Česká tisková kancelář bude ponechána stranou) a prověřit jeho relevanci v českém prostředí. Analýza bude probíhat jak na makroúrovni (v oblasti širšího rámce fungování médií – mediální politiky), tak na mikroúrovni (na úrovni samotných organizací). Vzhledem k tomu, že se bude jednat o kvalitativní (interpretativní) výzkum formou případové studie, cíl práce bude vymezen následujícími výzkumnými otázkami:
1) K jakým změnám v mediální politice a v legislativním pojetí médií veřejné služby, resp. duálního systému jako takového, došlo v období let 2005 až 2012, kdy probíhala digitalizace pozemního televizního vysílání?
2) Jak Česká televize a Český rozhlas reflektovaly v období let 2005 až 2012 trendy, na kterých je postaven model PSM – jaké shodné znaky s tímto modelem v současnosti vykazují, kde se naopak liší?

Základní prvky modelu PSM poslouží jako propozice, na jejichž základě proběhne sběr dat, a zároveň jako rámec, s nímž budou zjištěná data porovnána a následně interpretována. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktuální téma, které se pravděpodobně bude intenzivně rozvíjet
i v dalších letech, vedlejším cílem práce je teoretické uvedení modelu PSM do českého prostředí – v rámci tuzemské odborné literatury a akademické sféry obecně zatím není příliš reflektován.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK