Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vzrůstající počet domácností nedosahující na vlastní bydlení v kontextu sociálního bydlení
Název práce v češtině: Vzrůstající počet domácností nedosahující na vlastní bydlení v kontextu sociálního bydlení
Název v anglickém jazyce: The increasing number of households below the own housing in the context of social housing
Klíčová slova: Bytová politika, sociální politika, rodinná politika, bydlení, sociání bydlení, sociální příspěvek.
Klíčová slova anglicky: Housing policy, social policy, family policy, housing, social housing, housing allowance.
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Vilém Novotný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.06.2011
Datum zadání: 09.06.2011
Datum a čas obhajoby: 21.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2013
Oponenti: Mgr. Miroslav Jašurek
 
 
 
Seznam odborné literatury
LUX, Martin, SUNEGA, Petr. Jak dobře investovat do bydlení. Praha: Slon, 2006. ISBN 80-86429-56-3.

SCHÜTZOVÁ, Romana. Vybrané problémy ze sociální politiky. Brno: Vydavatelství MU Brno – Kraví hora, 1997. ISBN 80-210-1513-6.

POTUČEK, Martin. Křižovatky české sociální reformy. Praha: Slon, 1999. ISBN 80-85850-70-2.

LUX, Martin Et Al.. Bydlení – věc veřejná. Praha: Slon, 2002. ISBN 80-86429-12-1.

POTUCEK, Martin a kolektiv. Veřejná politika. Praha: Slon, 2005 – dotisk 2010. ISBN 978-80-86429-50-2.

POTUČEK, Martin. Sociální politika. Praha: Slon, 1995. ISBN 80-85850-01-X

KREBS, Vojtěch. Sociální politika. Praha: Wolters Kluwer, 2010. ISBN 978-80-7357-585-4

POLÁKOVÁ, Olga. Bydlení a bytová politika. Praha: Ekopress, 2006. ISBN 80-86119-61-0

VESELÝ, Arnošt, NEKOLA, Martin. Analýza a tvorba veřejných politik, přístupy, metody a praxe. Praha: Slon, 2007. ISBN 978-80-86429-75-5

Předběžná náplň práce
1. Vymezení předmětu zkoumání a strukturace výzkumného tématu

Budoucí diplomová práce se zabývá problematikou bytové politiky v kontextu sociálního bydlení. Veřejně politickým problémem, kterým se budu ve své diplomové práci zabývat je téma vzrůstajícího počtu domácností, které nedosáhnou na vlastní bydlení. Cílem bude zodpovědět na otázku, proč nastává situace, že lidé nedosáhnou na vlastní bydlení.
Prostředkem k dosažení cíle bude tvořit teoretický konceptuální rámec, který chápeme jako soubor pojmů a vztahů mezi nimi, a který budu v mé práci koncipovat dle Paula Sabatiera.
Úvodem lze říci, že koncept sociálního bydlení představuje netržní segment trhu s nájemním bydlením, který by měl být velmi úzce zaměřen na jednoznačně vymezené cílové skupiny osob. Veřejný ochránce práv navrhl rozlišovat skupiny se zvláštními potřebami o oblasti bydlení podle příčin vzniku těchto potřeb a zároveň je navrženo jak tyto specifické potřeby řešit:
- příjmová situace – lze řešit prostřednictvím sociálních dávek
- událost – lze řešit okamžitou pomocí – finanční výpomoc
- osobní stav – tato skupina je charakterizována sníženou soběstačností, případně rizikovostí. Zde se jedná o různé druhy běžného bydlení se sociální službou až po zvláštní typy bydlení.
Bydlení je specifickou oblastí, která se dotýká například kvality rodinného života, soužití generací, výchovy dětí, zaměstnanosti. Problematiky bydlení není izolovaným či jen sociálním jevem, ale zasahuje do oblasti ekonomické, právní a politické

2. Teoretická východiska

Zkoumaný veřejně politický problém mé práce, což představuje vzrůstající počet domácností, které nedosáhnou na vlastní bydlení, budu zkoumat dle analýzy E. Ostromové, s tím, že tato analýza se zaměřuje na určitou část konceptuálního rámce, a s tímto rámcem se poté slučuje více teorií.
Z tohoto důvodu mě během práce na mé diplomové práci budou zajímat aktéři, kteří vstupují do řešeného veřejně politického problému, vzájemné vazby mezi nimi, propojování různých politik. Vazby mezi jednotlivými politikami budou podpořeny teoretickým zakotvením a budou tvořit teoretický rámec bytové politiky, sociálního bydlení, definice, koncepce ministerských resortů: koncepce bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj, koncepce pro rodinnou politiku a koncepce politiky zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí.
Důležitým teoretickým rámcem mé práce budou výzkumy z oblasti bytové politiky, které mohu čerpat např. ze Sociologického ústavu AV ČR, kde je vedoucím socioekonomie bydlení Martin Lux a je vedoucím výzkumníkem v oblasti bytové politiky v České republice.
Legislativní rámec tvoří jeden ze zdrojů získávání dat pro zkoumanou problematiku a tvoří teoretický rámec

3. Cíle diplomové práce

Cílem diplomové práce bude nalézt vysvětlení již existujících teorií na mnou řešené téma proč vzrůstá počet domácností, které nejsou schopny dosáhnout na vlastní bydlení.
Řešený veřejně politický problém je řešen v kontextu zodpovězení dalších otázek, které se budou přímo dotýkat řešeného problému.
K dosažení cíle bude použita metoda analýzy kvantitativních dat, ať primárních, tak sekundárních.


4. Výzkumné otázky a hypotézy

Primárně je důležité stanovit si základní výzkumnou otázku, která je shodná s cílem mé práce, kde budu chtít zodpovědět na otázku, proč se zvyšuje počet domácnosti, které se za určitých podmínek dostávající do situace, kdy nemohou dosáhnout na své vlastní bydlení.
Podpůrnými prostředky k tomu, abych mohla zodpovědět na svou výzkumnou otázku je přesně definovat aktéry, nástroje řešeného problému, což v tomto případě přestavuje pojem sociálního bydlení, indikátory, pomocí nichž budu moci hodnotit míru nemožnost domácností dosáhnout vlastního bydlení.
Otázkou, která mi může pomoci dobrat se cíle mé práce, je otázka nedostatečné implementace v nastavení podmínek přidělování sociálních bytů dle legislativních rámců na republikové úrovni, na úrovni místní pak dle pravidel pronájmu bytů v obecních domech nebo pravidel sociálního bydlení., tj. potvrdím nebo vyvrátím hypotézu, že implementace je nedostatečná.



5. Metody a prameny


Z metodologického hlediska při psaní své diplomové práce budu používat kvantitativní zpracování dat. Pro mou diplomovou práci budu moci využít teorii E.Ostromové, která rozlišuje tři vrstvy teoretické úrovně, které jsou uspořádány hierarchicky, a které začínají na nejobecnějším rámci. Teorie E. Ostromové se snaží odhalit všeobecné prvky, které lze zevšeobecnit, její teorie se zaměří na určitou část konceptuálního rámce, ale předpokladem je, s tímto rámcem se slučuje více oblastí.
Mnou použitou metodologii lze rozdělit na teoretickou část, kdy budu studovat literaturu a veřejně politické dokumenty, vztahující se k dané problematice, během své práce budu analyzovat všechny aktéry, kteří vstupují do řešeného veřejně politického problému,
Praktickou částí práce bude sekundární analýza dokumentů, legislativních dokumentů, sekundární analýza výzkumů, které budou sebrány a studovány v teoretické části metodologie.
Podpůrnou metodou pro dosažení mého cíle bude vytvoření si stromu problémů, kde bude názorně stanoveno, z jakých důvodů řešený problém nastal a jak ho lze řešit.

Metodou analýzy dat pro diplomovou práci bude zpracování dostupných dokumentů, knih s tematikou bytové, sociální a rodinné politiky a článků z internetových zdrojů. Bude se jednat o obsahovou analýzu současného stavu řešené problematiky a zároveň obsahovou analýzu legislativních zdrojů. Velice nápomocná mi bude odborná literatura a především literatura odborníka v oblasti bytové problematiky, Martina Luxe, vedoucího socioekonomie bydlení v Sociologickém ústavu AV ČR či odborné knihy z oblasti veřejné politiky od Martina Potůčka a sociální politiky od Vojtěcha Krebse, jehož kniha nyní vyšla v již 5. aktualizovaném vydání. Internetové zdroje jsou svou různorodostí přínosnější. Práce také bude zahrnovat řešící legislativně danou problematiku.
Pramenem dat mi získání relevantních dat z datového archivu Sociologického ústavu a zároveň


Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Future thesis deals with housing policy in the context of social housing. The public policy problem, which I will be in my dissertation topic addressed is the increasing number of households unable to reach their own housing. The aim will be to answer the question why the situation occurs that people reach for their own housing.
The means to achieve the goal will be to form a theoretical conceptual framework to understand a set of concepts and relations between them, which I conceive in my work by Paul Sabatier.
First of all we can say that the concept of social housing is a non-market segment of the rental market, which should be very narrowly focused on clearly defined target groups. The ombudsman proposed to distinguish groups with special needs housing in accordance with the causes of these needs and is designed to address these specific needs:
- income situation - can be addressed through social benefits
- event - can be dealt with immediately - financial assistance
- civil status - this group is characterized by reduced self-sufficiency, or level of risk. There are different types of current housing, social services, to specific types of housing.
Housing is a specific area, for example, which affects the quality of family life, generations living together, raising children, employment. Housing is not an isolated issue or a social phenomenon, but affects the economic, legal and political.


 
Univerzita Karlova | Informační systém UK