Při výběru garanta předmětu se zobrazují připomínky jak k němu, tak ke všem vyučujícím daného předmětu. Při výběru vyučujícího, který garantem není, se zobrazují připomínky vztažené pouze k němu.
prof. RNDr. Ondřej Čadek, CSc. [32-KG], Mechanika kontinua [NGEO111, přednáška]
Prednášky pána profesora Čadka boli výborné. Látku prednášal veľmi pútavo, aj keď išlo niekedy o dlhšie matematické odvodenia. Veľmi oceňujem možnosť spravenia skúšky až cez leto. Pán profesor je veľmi milý a priateľský <3
Pán profesor Čadek je mimoriadne milý a ľudský. Je veľmi ochotný a ústretový a nie je problém dohodnúť si s ním konzultáciu. Osobne si na pánovi profesorovi vážim schopnosť motivovať študentov do štúdia a vidieť v nich to najlepšie z nich.
Adam Kutálek, 14.09.2025, 3. Ročník, Fyzika, bakalářské
Velmi si vážím přístupu pana Čadka, který do přípravy i vedení předmětu investuje spoustu energie i času. Osobnostně je velmi příjemný, komunikativní; do jisté míry panovala na přednáškách atmosféra spíše přátelského rozhovoru o fyzice nad čajem.
Pokud student chodí na přednášky, budou mu průběžně tištěny a rozdávány studijní podklady, které jsou k nezaplacení - sám přednášející zná pocit když student sotva stíhá opisovat z tabule a už při tom nestíhá přemýšlet. Studentům tak velmi vychází vstříc (a to také v rámci nabízených konzultací a často kladených orientačních otázek do publika, odpovědi na které odměňuje zápočtovými body).
Obecně mi přišla příjemná míra empatie, kterou přednášející ke studentům projevuje. Podobně jako pan profesor Podolský zřejmě nikdy nezapomněl jaké to je být studentem a v jeho chování to jde cítit.
Vyučující se snaží, aby studenti látku skutečně pochopili, aniž by lpěl na všech detailech toho, co se na přednášce stihne probrat. Působí dojmem, že si dotazů studentů váží a skutečně se snaží pochopit, odkud vychází, a odpovědět tak, aby to pro studenty bylo co nejpřínosnější. Celkově se vyučující snaží dosáhnout atmosféry vzájemného respektu a myslím, že se mu to velmi dobře daří.
Autor příspěvku je pořadateli ankety známý, 06.06.2024, 2. ročník, Matematické modelování, bakalářské
Na vyučujícím nejvíce oceňuji vztah ke studentům a ochotu odpovídat na dotazy.
Přednášející přenášel poutavou formou a učivo dobře vysvětloval, občas se však až moc držel poznámek, které jsme měli k dispozici.
Jakub Zeman, 12.07.2023, 2. Ročník, Fyzika, bakalářské
Opustil bych používání prezentací při přednášce a upřednostnil využívání tabule. V porovnání s jinými přednáškami, kde pořednášející psali na tabuli, jsem si pamatoval z samotné přednášky značně méně.
Adam Kutálek, 14.09.2025, 3. Ročník, Fyzika, bakalářské
Občas jsem měl pocit, že je od studenta, který látku potkal poprvé necelý týden před cvičením, očekáváno, aby měl látku již jak se říká 'v ruce' a rozmyšlenou. Tempo mi přišlo spíše nadsazené a některých oblastech bych rozhodně ocenil větší časovou investici do opakování základů než do odvozování pokročilých konstrukcí, které často sahaly až nad rámec samotné přednášky.
Přesto probíhala komunikace se studenty vstřícně a slušně; cvičící se chová lidsky, na hodinách je příjemná atmosféra.
Autor příspěvku je pořadateli ankety známý, 06.06.2024, 2. ročník, Matematické modelování, bakalářské
Milý cvičící, ochotně odpovídá na dotazy a má přehled, co se dělalo na přednášce. Co mu musím vytknout je fakt, že v zadání zápočtových domácích úkolů se občas objevily věci, které jsme ještě na cvičení necvičili a dostalo se na ně až po termínu odevzdání. Ideální by to bylo opačně. Nejdřív cvičit a pak to použít v úkolu.
Cvičení byla pohodová, výklad celkem srozumitelný; struktura hodiny však často připomínala přednášku místo cvičení.
Jakub Zeman, 12.07.2023, 2. Ročník, Fyzika, bakalářské
Více bych využíval psaní na tabuli na místo prezentací.
Připomínka k předmětu, Mechanika kontinua [NGEO111, cvičení]
Adam Kutálek, 14.09.2025, 3. Ročník, Fyzika, bakalářské
Cvičení mělo lehce zmatený nádech, který byl podle mě způsoben nedobrou synchronizací s přednáškou. Přesto probíhalo relativně příjemně a svižně. Látka v domácích úkolech se ne vždy vztahovala k tématům probraným na cvičení - to je ale zřejmě úmyslné.
Na cvičení se probírají příklady a odvození které se nestihly na přednášce. Studenti na cvičení nejsou zváni k tabuli, zřejmě kvůli relativně malé časové dotaci cvičení. Studenti si příklady sami propočítávají v domácích úkolech, které jsou sice časté, ale jejich obtížnost je taková, aby jimi studenti nebyli zahlceni. Za mě je trochu škoda, že cvičení není víc "hands-on" s méně častými, náročnějšími úkoly, ale chápu, že z časových důvodů to asi není možné.
45-minutové cvičení je podle mě příliš málo, abychom probrali nějakou sadu příkladů a na cvičení se tak výrazně posunuli. Proto by podle mě bylo lepší dělat cvičení 90 minut týdně, případně 90 minut jednou za 2 týdny (v případně MK raději 90 minut týdně, protože jsme nestihli probrat hodně důležitých příkladů, které jsme měli v tištěných materiálech).
Cvičenia dobre korešpondovali s prednáškou. Páčilo sa mi, že po každej domácej úlohe / písomke nám cvičiaci dal prehľad častých chýb a dovysvetlil príslušnú látku, aj keď sa kontinua priamo netýkala.
Cvičenia prebiehali tak, že cvičiaci vysvetľoval výpočty, ktoré boli premietané v prezentácii. To považujem prinajmenšom za nevhodné, najmä keď sa cvičenie koná v pondelok 18:10. Mal som problém udržať pozornosť a len veľmi málo som si takto látku precvičil, pretože k počítaniu som sa na hodinách nedostal a v podstate som ho ani nevidel, videl som len hotové výpočty premietané na tabuľu. Ocenil by som, keby cvičiaci viac písal na tabuľu, aby mali študenti pocit, že príklad riešime na mieste, myslím, že by to pomohlo s udržaním pozornosti.
Systém získavania zápočtu pôsobí desivo: treba mať zo všetkých domácich úloh plný počet bodov. Ale opravovanie úloh nebolo veľmi prísne a boli zadané bonusové príklady behom semestra a na záver aj bonusové domáce úlohy. Prednášajúci a cvičiaci boli veľmi ochotní a v konečnom dôsledku nebol so zápočtom problém.
Připomínka k předmětu, Mechanika kontinua [NGEO111, přednáška]
Adam Kutálek, 14.09.2025, 3. Ročník, Fyzika, bakalářské
Prvně jsem o kurzu slyšel na přednášce z Teoretické mechaniky od pana Podolského. Ten kurz Mechaniky kontinua vřele doporučoval a na základě této propagace jsem se rozhodnul zkusit jej absolvovat; a to i přesto, že jsem fyzik, což je spíše menšinová skupina zájemců o tento předmět.
Podmínkou k zápočtu je vypracování pěti (docela rozsáhlých) domácích úkolů a jejich fyzické odevzdání. Tyto úkoly bohužel ně vždy vychází z látky již probrané na cvičení, a tak student docela často tápe ve tmě a snaží se objevit způsob jak s daným typem problémů nakládat.
Přiznávám, že jsem měl problémy s přednáškou držet krok; z jisté části vlivem toho, že po investici času do domácích úkolů jsem potřeboval další čas směřovat do jiných předmětů a na teorii tak moc času nezbylo. Až po konci semestru a v rámci příprav na zkoušku jsem pochopil, jak málo relativně schůdných konceptů bylo potřeba pochopit na to, aby většina přednášek dávala velmi dobrý smysl. Budoucím studentům tedy doporučuju nebát se přes semestr investovat čas i do teorie - budete mít pocit, že vás to bude stát 3 hodiny, ale nakonec si už po půlhodině uvědomíte že to vlastně začíná dávat smysl.
Předmět je přednášen formou prezentací, což bývá často mezi studenty nepopulární, nicméně přednášející si je zřejmě dobře vědom úskalí tohoto způsobu výuky a velmi dobře se jim vyhýbá. Aby se studenti nedostali do skluzu při psaní poznámek, dává k dispozici vytištěné materiály ke každé přednášce, do nichž si stačí vpisovat zajímavosti nebo vysvětlivky navíc. Zároveň prezentace nevyužívá k přeskakování nebo urychlení odvození, ale snaží se vše se studenty pečlivě probrat. Jedinou výtku bych měl k přednášce týkající se klasifikace materiálů, kde se objevují bez dostatečného kontextu různé materiálové vztahy, které alespoň z mého pohledu začnou dávat smysl až po dalších dvou přednáškách. Zkouška probíhá formou závěrečného testu, k němuž je předem dostupný seznam otázek, které z větší části nejsou příliš náročné, ale učivo pokrývají dobře, což je za mě ideální.
Autor příspěvku je pořadateli ankety známý, 06.06.2024, 2. ročník, Matematické modelování, bakalářské
Využití prezentace místo psaní na tabuli má své výhody, ale i nevýhody. Mezi ty patří to, že si toho člověk obvykle takhle pamatuje z přednášky méně než, když si to aktivně někam zapisuje. Nicméně pan profesor Čadek se tyto nevýhody snaží částečně eliminovat, protože prezentace jsou k dispozici na webu a navíc dostaneme před každou přednáškou vytištěné shrnutí, do kterého si můžeme vpisovat svoje poznámky.
Předmět jako celek jistě velmi zajímavý a užitečný, ale v některých věcech jsme zabíhali hodně do teorie (někdy jsem si připadal jak na přednášce z matematické analýzy), což asi nebylo na škodu, nicméně jsem očekával, že se budeme zabývat více Navier-Stokesovými rovnicemi a reálnými příklady a aplikacemi ze života.
Predmet v podstate rieši triviálnu fyziku: preberie sa zavedenie veličín a ich vlastnosti, základné vzťahy a napíšu sa rovnice pre najzákladnejšie systémy. To, čo je na mechanike kontinua ťažké, je, že samotný predmet štúdia, kontinuum, je značne netriviálny. Preto len zavedenie jeho popisu trvá cez štyri prednášky. Aj štýl učenia tu bol preto odlišný, namiesto fyzikálneho, intuitívneho, sa hodí skôr matematický, presný, pretože sa treba naučiť zavedenie veľkého množstva tenzorov a identít, ktoré väčšinou človek nevidí na prvý pohľad. V tomto smere predmet zvládol výklad výborne.
Tiež oceňujem, že sme mali kvalitné prezentácie obsahujúce prebranú látku a k tomu aj skriptá, prezentácie sme dokonca dostávali vytlačené na začiatku prednášky, takže so študijnými materiálmi nebol najmenší problém.
Skúška bola príjemná a spravodlivá, páčilo sa mi, že sa dala urobiť už na poslednej prednáške a človek tak má o jednu starosť cez skúškové obdobie menej.
Trochu mi robil problémy tenzorový kalkulus a transformácie. Aj keď sa to prednášajúci aj cvičiaci snažili napraviť, mal som pocit, že sa ráta s tým, že mám vedomosti, ktoré som nemal ako v predošlých predmetoch získať. Ide najmä o prácu so zložkami tenzorov a bázovými vektormi, ideu transformácie zložiek pri zmene sústavy a diferenciálne identity. Toto ale asi nie je problém Mechaniky kontinua, ale študijného plánu Matematické modelovanie. Stále nemám pocit, že som sa tenzory naučil, pretože na každom predmete, kde sa vyskytli, sa predpokladalo, že už niečo viem, a zároveň to, čo som sa dozvedel, bolo vždy v kontexte daného predmetu, teda so zamlčanými predpokladmi (napríklad, že uvažujeme len ortogonálne transformácie alebo zaoberáme sa len zložkami a objekty ignorujeme) a s pridanými špecifikami použitia v danej oblasti.